Zasłony okienne do Twojego biura

Zasłony okienne to stylowy element dekoracji biura, ale także praktyczne narzędzie, umożliwiające odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. W sprzedaży znajdziemy rozmaite rodzaje zasłon – począwszy od rolet, przez plisy, na żaluzjach skończywszy.

Rolety ekranowe

Rolety ekranowe stanowią dziś stały element pomieszczeń biurowych. Można je zwijać na specjalną rolkę przy pomocy silnika elektrycznego bądź też ręcznie, odpowiednim łańcuszkiem tudzież sznurkiem. Rolety przyjmują najczęściej jedną z dwóch form – wolnowiszącą bądź kasetową.

W przypadku rolet wolnowiszących, mamy do czynienia z montażem na rolce w górnej części futryny – na ścianie bądź nad oknem. Rolety kasetowe osadza się natomiast w prowadnicach. Dzięki temu, roleta przylega ściśle do ramy okiennej i opuszcza się idealnie pionowo, nie podlegając wpływom czynników zewnętrznych – np. lekkim podmuchom wiatru. Okna z roletami kasetowymi można swobodnie otwierać nawet wtedy, kiedy rolety są opuszczone. Wpływa to znacząco na komfort użytkowania.

Plisy

Plisy, zwane również roletami plisowanymi, posiadają formę rozciągłej harmonijki, obejmującej całą długość okna. Może być ona wolnowisząca, bądź montowana na prowadnicach (rozwiązanie często stosowane w przypadku okien dachowych). Podobnie jak zwykłe rolety, plisy obsługuje się przy pomocy sznurka lub uchwytu.

Wyróżniamy dwa rodzaje plis – jedno i dwufunkcyjne. Te pierwsze zwijają się od dołu do góry, drugie zaś w obu kierunkach, co umożliwia przysłonięcie bądź odsłonięcie dowolnego fragmentu szyby. Plisy sprawdzają się idealnie w oknach o nietypowych kształtach, których w nowoczesnych biurowcach nie brakuje.

Żaluzje – verticale

Żaluzje pionowe, czyli tzw. verticale, cieszą się coraz większą popularnością, udanie konkurując z roletami. Składają się z pionowych pasów montowanych na rynnie górnej, na ścianie lub suficie. Żaluzjami steruje się przy pomocy sznurków i łańcuszków kulkowych. Sznurek służy do zsuwania żaluzji na bok, a łańcuszek do ustalania kąta nachylenia.

Do produkcji verticali stosuje się zazwyczaj materiały z tkanin – niepalne, np. typu screen czy blackout. Bogata kolorystyka żaluzji pozwala na nadanie pomieszczeniu stylowego wyrazu. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dużymi oknami widokowymi o nietypowych formach. Ponadto, verticale cechują się dużą elastycznością, dzięki czemu można je wykorzystywać do dzielenia przestrzeni biurowej – np. podziału jednego pokoju na dwa mniejsze.

Panel tracki

Panel tracki, czyli zasłony panelowe, to ciekawa alternatywa dla rolet i żaluzji. Stosuje się je przede wszystkim do pokrywania sporych obszarów okiennych. Zasłony trackowe charakteryzują się dużą rozpiętością (ich pasy mierzą średnio od 40 do 110 cm szerokości) i poruszają się po wielotorowej szynie (karnisze od 2 do 5 torów). Zsuwa się je przy pomocy sznurka, uchwytu bądź też korzystając z napędu elektrycznego. Podobnie jak verticale, panel tracki mogą być używane do dzielenia pomieszczeń. Są też dostępne w wielu kolorach.

Wygodnie i stylowo

O wyborze odpowiedniego rodzaju zasłon do biura powinny decydować w równym stopniu wygoda i estetyka. Oba te czynniki są w dużej mierze uzależnione od osobistych odczuć i gustów. Sami więc powinniśmy zadecydować o tym, czy bardziej odpowiadają nam nowoczesne rolety, żaluzje czy też panel tracki. Oczywiście pomocą mogą służyć fachowcy, specjalizujący się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań z zakresu systemów zaciemniania wnętrz. Tego typu firmą, prowadzącą sprzedaż najwyższej jakości zasłon do okien (rolet, plis, verticali czy panel tracków), jest np. spółka Franc Gardiner ze Świdnicy.