Verticale, czyli żaluzje pionowe

Miejscami, w których najczęściej można spotkać verticale, są wszelkie biura, urzędy i pomieszczenia użyteczności publicznej. To praktyczne rozwiązanie, które zapewnia dopływ komfortowej ilości światła do pomieszczeń, odrobinę prywatności, a przy tym jest niezwykle estetyczne i może być elementem dekoracyjnym. Sprawdźmy, jakie są największe zalety verticali oraz gdzie jeszcze możemy je z powodzeniem wykorzystywać.

Elegancja i funkcjonalność

Verticale to żaluzje o pionowym układzie pasów, tzw. lameli. Pasy te mogą być wykonywane z tkaniny, PVC, aluminium, drewna (np. bambusowego), spotykamy także verticale typu strings (wolno wiszące sznurki połączone w lamele). Verticale stanowią nie tylko zabezpieczenie wnętrza przed promieniami słonecznymi, ale także efektowną dekorację pomieszczenia. Jest to doskonała osłona dużych przeszkleń, okien czy drzwi – elementów charakterystycznych zwłaszcza dla nowoczesnej architektury.

­Verticale dają możliwość rozproszenia światła lub zaciemnienia pomieszczeń, dzięki regulacji kąta ustawienia lameli. – mówi ekspert z firmy Doran, specjalizującej się w sprzedaży wszelkiego rodzaju osłon okiennych.  Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość niezależnego rozsuwania, dzięki czemu dowolnie dawkujemy sobie światło. Mogą być wykonane w systemie rozsuwania jednostronnego jak i kotarowego – na boki. Występują zazwyczaj w wersji z lamelami o szerokości 127 mm lub 89 mm.

Verticale najczęściej montowane są do sufitów, ale możliwy jest także montaż do wnęk okiennych i ścian. Zawieszane są na prowadnicach, na ogół o prostym kształcie, jednak możliwe jest także zastosowanie rozwiązań z zaokrąglanymi lub łukowymi prowadnicami, do niestandardowych pomieszczeń.

Możliwości zastosowania

Verticale najczęściej spotykane są w pomieszczeniach biurowych. Duża część materiałów, wykorzystywanych do ich produkcji posiada atesty higieniczne czy atesty trudnopalności, dzięki czemu mogą być stosowane w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy szpitale.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieszczać je w domach i mieszkaniach. W nowoczesnych przestrzeniach domowych – zarówno budownictwa jedno-, jak i wielorodzinnego verticale spotkamy w sypialniach, salonach, a nawet w kuchniach. Doskonale prezentują się w pomieszczeniach przestronnych, o niewielkiej ilości umeblowania. Ale możemy wybierać z tak szerokiej oferty wzorów i materiałów, iż możliwości wykorzystania verticali w aranżacji wnętrz są właściwie niemal nieograniczone. Bez problemu dobierzemy je do naszego ulubionego stylu, dopasujemy do nich dodatki.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie verticali jest stworzenie z nich ruchomej ściany, która dzieli pomieszczenie na dwie części. Jest to dobry sposób np. na oddzielenie od siebie stanowisk pracy.

Obok tradycyjnych verticali, sterowanych ręcznie za pomocą sznurka lub łańcuszka, możemy spotkać także coraz częściej ich bardziej nowoczesne wydanie – ze sterowaniem elektrycznym. Verticale elektryczne są niezwykle proste w obsłudze, a odsłanianie i zasłanianie okien odbywa się za pomocą pilota.

śr. ocena 5 / głosów 6