Umeblowanie sypialni – na co zwrócić uwagę?

Urządzając sypialnię warto pamiętać o jej głównym przeznaczeniu, którym jest wypoczynek. Oznacza to, że tak naprawdę do jej wyposażenia nie potrzebujemy wiele więcej, niż wygodnego łóżka. Dlaczego wspominamy o tak banalnej, podstawowej sprawie?

umeblowanie sypialni

W dzisiejszych czasach panuje tendencja do… zaniedbywania swoich podstawowych potrzeb, takich jak zdrowe jedzenie i odpoczynek – zauważa nasz rozmówca z firmy Belbazaar.

Pędzimy właściwie cały czas i nie odpuszczamy sobie nawet w domowym zaciszu.

Nawet łóżka coraz częściej służą nie tylko do spania, ale np. przeglądania papierów przyniesionych z pracy, czy omawiania codziennych kłopotów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas doświadcza problemów z zasypianiem i słabą jakością nocnego wypoczynku.

Sypialnia czyli łóżko

Projektując sypialnię warto skupić się przede wszystkim na łóżku. To do niego będziemy dopasowywać pozostałe elementy, choć nie warto umieszczać ich tutaj zbyt dużo.

Ustawienie łóżka

Zgodnie z chińską sztuką feng shui, łóżko nie powinno stać wzdłuż ściany. Reguła ta znajduje bardzo praktyczne uzasadnienie: z łóżka z wolnym dostępem z dwóch stron łatwiej się wydostać, szczególnie jeżeli dzielimy je z partnerem. Ponieważ jednak łóżko stojące na środku pokoju wprowadza atmosferę niestabilności, najlepiej, gdy ze ścianą styka się jedynie wezgłowie.

Jakie łóżko?

Łóżko powinno być… łóżkiem! Nie polecamy rozkładanych kanap i wersalek, przede wszystkim ze względu na mniejszy komfort wypoczynku, ale także pokusę, by wykorzystywać sypialnię również w ciągu dnia.

Twoje, czy też wasze łóżko powinno być solidne. Urządzając własną sypialnię nie jest najlepszym pomysłem sięganie po używane, nawet te pięknie odrestaurowane zabytkowe meble. Łóżko zdecydowanie powinno być nowe. Najlepszym i najzdrowszym materiałem jest drewno. Jego inne zalety to estetyka i trwałość.

Według wspomnianych wcześniej zasad feng shui, najlepsze są łóżka na nóżkach. Umieszczanie skrzyni pod materacem ma negatywny wpływ na przebieg energii we wnętrzu. Dobrym rozwiązaniem jest oparcie u wezgłowia, które buduje poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia ekspert z przedsiębiorstwa Belbazaar.

Pozostałe meble do sypialni

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, w sypialni dobrze jest unikać zbytniego nagromadzenia sprzętów. Obok łóżka można postawić niewielkie szafki nocne. Jeżeli metraż mieszkania wymusza na nas przechowywanie tu większej ilości rzeczy, starajmy się wybierać półki czy szafki jak najprostsze i wykonane w podobnym stylu jak łóżko.

Atmosfera sypialni

Aby sypialnia faktycznie pozwalała na wyciszenie, relaks i spokojny sen, zaleca się rezygnację ze zbyt wielu elementów dekoracyjnych. Najważniejsze są tu tekstylia: miękka, miła w dotyku pościel, przyjemny dywan lub przynajmniej małe dywaniki po obu stronach łóżka oraz zasłony.

Nie mniej ważne jest oświetlenie. W sypialni warto sięgać po źródła ciepłego światła, ewentualnie bardzo ostre światło tłumić za pomocą kloszy tekstylnych.