Podajniki do kotłów. Przegląd dostępnych rozwiązań

Nowoczesne urządzenia grzewcze opalane paliwami stałymi stają się coraz popularniejsze w budownictwie jednorodzinnym. Zależy nam na urządzeniach grzewczych, które są praktycznie bezobsługowe. Są wyposażone w automatyczne układy doprowadzania paliwa do komory paleniskowej, czyli podajniki do kotłów. Dzięki podajnikom nie musimy codziennie udawać się do kotłowni, a jedynie raz na kilka dni, by uzupełnić paliwo.

podajnik-do-kotlow

Podajniki ślimakowe i tłokowe

Podajniki ślimakowe, nazywane również palnikami retortowymi, to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Paliwo z zasobnika obsuwa się grawitacyjnie do tzw. koryta podajnika (przenośnika ślimakowego, inaczej nazywanego przenośnikiem śrubowym). Część robocza podajnika w postaci zgiętej rury wykonana jest zazwyczaj z żeliwa. Podajniki retortowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia, które stosowane są w indywidualnym ogrzewnictwie. Nowoczesne podajniki ślimakowe dają nam możliwość regulowania mocy cieplnej. Dodatkowo niektóre z nich pozwalają spalać miał węglowy, pellet oraz biopaliwa. Kolejny rodzaj podajników to podajniki tłokowe. W nich również miał opałowy obsuwa się grawitacyjnie do koryta podajnika, jednak w nim znajduje nie przenośnik śrubowy, a tłok, który porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym. Tłok podaje cyklicznie porcje paliwa do paleniska.

Podajniki rynnowe, podajniki wrzutowe i tubowe

Podajniki rynnowe nie są tak popularne, jak podajniki omówione powyżej, choć zasada ich działania jest podobna do zasady działania podajników ślimakowych. Tu paliwo podawane jest przez tzw. ślimacznicę, która napędzana jest silnikiem. Kształt paleniska jest podobny do rynny, stąd  nazwa podajnika. Na rynku dostępne są podajniki rynnowe samoczyszczące – gdy podajemy kolejną porcję paliwa, wypycha ono popiół do popielnika. Jak mówi nam przedstawiciel firmy FOKUS z Czemina, kupić możemy także podajnik stworzony specjalnie do spalania pelletu drewnego, nazywany podajnikiem wrzutowym. Paliwo najpierw jest podawane do środkowej części kotła ukośnym podajnikiem, a następnie zrzucane od góry do żaroodpornego naczynia nazywanego tyglem. W podajnikach wrzutowych automatyczne odpopielanie odbywa się przez obrotowy ruszt. Ostatnie rozwiązanie to podajniki tubowe, które również stosowane są do spalania pelletu, a dodatkowo wiórów drzewnych, ziaren zbóż, czy suchych trocin. Tu mamy do czynienia z systemem pneumatycznym – zasada działania podajników tubowych jest podobna do palników na olej opałowy.

Rozwiązań jest zatem kilka i wybór kotła z podajnikiem może wydawać się trudny, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy polecą nam najlepsze rozwiązanie.

śr. ocena 5 / głosów 5