Na czym polega automatyzacja procesów produkcji?

Automatyzacja procesów produkcji to nic innego, jak wszelkie działania, które mają na celu zastąpienie czynności wykonywanych manualnie operacjami realizowanymi bezpośrednio przez urządzenia automatyki przemysłowej. Należą do nich m.in. regulatory, sterowniki PLC, a także roboty przemysłowe. Dlaczego warto wprowadzać automatyzację procesów produkcji i jakie są jej etapy? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego warto wprowadzać automatyzację procesów produkcji?

Przyspieszanie procesów produkcji, optymalizacja ekonomiczna oraz zastępowanie człowieka maszyną – taki scenariusz występuje w coraz większej ilości firm produkcyjnych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych maszyn, które zlokalizowane są na liniach produkcyjnych. Niektóre z nich potrzebują operatora do ich uruchomienia lub zatrzymania, ale w przypadku w pełni zautomatyzowanych procesów produkcyjnych rola operatora sprowadza się do nadzoru.

Ten drugi scenariusz byłby idealny w większości zakładów produkcyjnych, ale należy pamiętać, że każda maszyna jest podatna na uszkodzenia i błędy oprogramowania. Tego typu zaskakujące sytuacje mogą doprowadzić do nieprzewidzianych skutków, które, ze względu na zatrzymanie linii produkcyjnej, przyczyniają się do ogromnych strat. Co więcej, błędy maszyn potrafią uszkodzić produkt, a nawet stworzyć zagrożenie dla ludzi. Występowanie takich przypadków można zminimalizować poprzez zakup maszyn z odpowiednimi certyfikatami, które są uprzednio przetestowane, a także łatwe w kalibracji.

Jakie są etapy automatyzacji procesów produkcji?

Automatyzację procesów produkcji można podzielić na 5 etapów. Stanem wyjściowym, w którym nie stosuje się żadnych maszyn, są prace ręczne. W drugim etapie (prace mieszane) pojawiają się maszyny, które do obsługi potrzebują operatora. Podczas prac mieszanych przy automatycznym cyklu maszyny rozpoczynają i kończą prace produkcyjne automatycznie, a operator zajmuje się wyłącznie załadowaniem i rozładowaniem materiału. Dwa ostatnie etapy dotyczą automatycznych procesów produkcyjnych z:

  1. ręcznym przekazywaniem materiału – rola operatora sprowadza się do nadzoru i przenoszenia materiału między miejscami jego wykorzystania,
  2. automatycznym przekazaniem materiału – od operatora nie wymaga się ręcznego przenoszenia materiału.

Jedną z firm, zajmującą się automatyzacją procesów produkcji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, jest GRIPPER-POL, która oferuje najwyższej jakości komponenty do budowy chwytaków, zgodne ze wszystkimi stosowanymi systemami. Firma wdraża systemy automatyzacji procesów, dzięki którym produkcja jest wydajniejsza i bezpieczniejsza. Ponadto, oferuje profesjonalną pomoc w dziedzinie projektowania i budowy chwytaków, a także zajmuje się programowaniem i integracją robotów.

śr. ocena 5 / głosów 6