Zalety silników spalinowych

W silniku spalinowym praca wykonywana jest przez gazy powstające ze spalania paliwa, w którym zawarta jest energia cieplna przekształcana w dalszej kolejności na energię mechaniczną. Silniki spalinowe można podzielić na wiele różnorodnych grup ze względu na odmienne właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu silnikom i zobaczmy, jakimi charakterystycznymi zaletami się odznaczają.

silnik-spalinowy

Silniki spalinowe i ich podział

Silnik spalinowy inaczej nazywany silnikiem cieplnym tłokowym należy do grupy silników cieplnych, a do wytworzenia siły wykorzystuje gaz. Gorący gaz z kolei pozyskuje w wyniku spalania paliwa. Silniki spalinowe dzielą się na kilka różnych grup ze względu na liczne różnice. Poniżej przedstawimy tylko kilka podstawowych podziałów:

Ze względu na sposób zapłonu możemy wyróżnić silniki niskoprężne o zapłonie iskrowym oraz wysokoprężne, o zapłonie samoczynnym, czyli silniki Diesla – charakteryzują się one dużą wytrzymałością oraz stosunkowo niewielkim spalaniem paliwa, a co za tym idzie – tanią eksploatacją. Biorąc pod uwagę sposób pracy silnika,  wyszczególnić możemy kolejną grupę, w której znajdują się: silniki dwusuwowe oraz czterosuwowe. Jeszcze inny podział obejmuje liczbę cylindrów w silniku (jednocylindrowe oraz wielocylindrowe), a także sposób chłodzenia (powietrzem lub cieczą).

Zalety

Niewątpliwą zaletą silników spalinowych jest fakt, że charakteryzują się niezwykle prostą  budową, a do ich obsługi nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Ponadto są bardzo wytrzymałe, a koszty ich eksploatacji niewielkie, w przeciwieństwie do choćby silników elektrycznych, których serwis może wiązać się z wysokimi kosztami. Należy dodać, iż silniki spalinowe w szybkim czasie są gotowe do pracy i można sprawnie uruchomić je niemal w każdych warunkach.

Zastosowanie

Silniki spalinowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, a każdy ich rodzaj wykorzystuje się w nieco innych warunkach.

Silniki Diesla, które charakteryzują się dużą mocą oraz stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji sprawdzają się głównie w ciągnikach rolniczych oraz samochodach o dużej masie. Czterosuwowe silniki o zapłonie iskrowym stosowane są najczęściej w samochodach osobowych i ciężarowych – informuje nasz rozmówca reprezentujący Biuro Techniczno  Handlowe FAST będące autoryzowanym dealerem silników DEUTZ.

Nie sposób pominąć faktu, iż silniki spalinowe używane są również w wielu innych dziedzinach i służą do napędu między innymi maszyn budowlanych i górniczych, kosiarek, agregatów, motorówek, ciężarówek, motorowerów, motocykli, autobusów, pomp  czy sprężarek.

śr. ocena 5 / głosów 5