Naprawa samochodu. Co psuje się najczęściej?

Właściciele aut chcieliby, aby ich samochody były niezawodne. Z pewnością każdy z nich życzy sobie bezproblemowego corocznego przeglądu i bezpiecznego podróżowania bez usterek i komplikacji. Niestety, tak nie jest. Auta tak jak każde inne urządzenia są jednostkami awaryjnymi. Poważne awarie coraz częściej dotyczą pojazdów prosto z salonu. Jakie są najbardziej powszechne przyczyny awarii? Poznajmy najczęstsze powody wizyty u mechaników samochodowych!

naprawa auta

„Kapeć”, czyli przebita opona

Do jednych z najczęstszych awarii w aucie bez wątpienia zaliczyć można przebitą oponę. Czasami wystarczy ostry kamień, innym razem zbyt dynamiczne wjechanie na krawężnik – efekt jest taki sam. Jak rozpoznać, że właśnie złapaliśmy kapcia? To nie powinno być trudne. Do charakterystycznych przesłanek takiego stanu rzeczy zaliczają się: wibracje na kierownicy, bezwarunkowe zbaczanie z tory jazdy czy po prostu sam odgłos przebicia opony – mówi nasz ekspert ze Stacji Kontroli Pojazdów KROS. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Na pewno nie można kontynuować podróży, ponieważ drastycznie zmniejszymy szansę na możliwość naprawy opony w serwisie. Już kilkaset metrów może wystarczyć, żeby opona przegrzała się lub co gorsze – rozwarstwiła. Powinniśmy jak najszybciej przerwać jazdę, zatrzymując się w bezpiecznym miejscu, aby ocenić stan opony i wymienić ją na koło zapasowe. Możemy też wezwać pomoc drogową. Później pozostaje nam już tylko pojechać do serwisu, gdzie profesjonalni mechanicy odpowiednio zajmą się naszym pojazdem.

Usterki związane z hamulcami

Do naprawy samochodu bez wątpienia zmuszają nas również wszelkie problemy związane z hamulcami. Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w pojeździe, dlatego nie można bagatelizować żadnych nieprawidłowości. Tylko wtedy zatrzymamy się w wybranym miejscu i nie wpadniemy w panikę, kiedy nie będziemy w stanie zmniejszyć prędkości naszego auta.
Za prawidłowe zatrzymywanie się pojazdu odpowiadają klocki hamulcowe. Nierównomierne zużywanie i przegrzewanie klocków hamulcowych (np. przez jazdę z wciśniętym hamulcem z górki) skutkuje koniecznością ich wymiany. Kostki hamulcowe musimy wymieniać kompletem! Inaczej doprowadzimy do niestabilności pojazdu w trakcie hamowania. Ponadto musimy uważać na płyn hamulcowy- sprawdzamy go za pomocą urządzeń do diagnostyki płynu hamulcowego. Maksymalny czas jego eksploatacji wynosi 2 lata, ale jeżeli sporo jeździmy, pamiętajmy o konieczności wymiany płynu co każde 60 000 kilometrów.

Awarie układów elektronicznych

Częstym powodem awarii w samochodach są także problemy z układem elektronicznym. W tym przypadku możliwych jest wiele powodów, pośród których wymienić należy przepalenie bezpiecznika czy rozładowanie przeciążonego akumulatora. Nie wszyscy wiedzą, że o akumulator należy dbać. Jeżeli jeździmy tylko kilka km z pracy i do pracy, a przy tym ogrzewamy szyby, fotele, włączamy radio i klimatyzację, akumulator nie będzie w stanie odrobić tych strat i czeka go przedwczesny koniec. Co zrobić, aby ten kluczowy element naszych czterech kółek działał jak najdłużej?
Przede wszystkim regularnie serwisować stan akumulatora i pokonywać większe trasy, dzięki którym akumulator naładuje się do końca. Kiedy okaże się, że wraz z pierwszymi przymrozkami nasze auto nie chce odpalić, powinniśmy mieć w bagażniku kabel rozruchowy.

Problemy z silnikiem

Do listy najczęstszych usterek samochodów należy też zaliczyć problemy z silnikiem. Nie bez powodu silnik nazywany jest sercem samochodu – to on wprawia auto w ruch i pozwala mu na sprawne poruszanie.
Kiedy silnik zawodzi, możemy często zauważyć zbyt duży pobór oleju silnikowego, dymienie z rury wydechowej albo migającą kontrolkę ciśnienia oleju. Być może doszło do awarii uszczelniaczy zaworowych, pierścieni tłokowych, zepsuła się turbosprężarka bądź uszkodziła się uszczelka pod głowicą. Powinniśmy jak najszybciej znaleźć fachowca, który sprawdzi, w czym tkwi problem i podejmie się stosownych napraw.

śr. ocena 5 / głosów 1