Najpopularniejsze części zamienne do samochodu. Co wymieniamy najczęściej?

Im intensywniej eksploatujemy nasz samochód, tym bardziej zbliżamy się do momentu, w którym pewne jego elementy zużyją się w stopniu wykluczającym dalsze użycie. Niektóre z nich zużywają się mocniej niż inne, każdy jednak wpływa na nasz komfort prowadzenia oraz bezpieczeństwo na drodze. Oto krótka lista najczęściej wymienianych części samochodowych.

czesci-samochodowe

Płyny eksploatacyjne

Zazwyczaj nie myślimy o nich jako o częściach samochodowych, jednak bez wątpienia są one niezbędne do prawidłowej pracy samochodu i z czasem zużywają się, tracąc swoje pierwotne właściwości. O jakich płynach mowa? Przede wszystkim oleju silnikowym, płynie chłodniczym i płynie hamulcowym. Podczas jazdy ulegają one stopniowemu zanieczyszczeniu, co w znaczącym stopniu zmniejsza ich użyteczność. Jak często należy wymieniać płyny eksploatacyjne? Najlepiej sugerować się w tej kwestii zalecenia producenta – przykładowo okres optymalnej przydatności oleju silnikowego wynosi zazwyczaj rok. Poza wymianą płynów należy pamiętać o kontrolowaniu ich poziomu.

Elementy układu hamulcowego

Układ hamulcowy to podstawowy zespół odpowiadający za bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Ich elementem najbardziej podatnym na zużycie są klocki hamulcowe, które w zależności od stylu jazdy oraz jakości wykonania mogą zużyć się już po kilku tysiącach kilometrów.

Filtry

Problem zanieczyszczeń płynów eksploatacyjnych do pewnego stopnia rozwiązują odpowiednie filtry, które wyłapują cząsteczki ciał stałych, obniżające m.in. właściwości smarne olejów. Filtry te mają jednak ograniczoną przepustowość i po pewnym czasie same ulegają zanieczyszczeniu w stopniu uniemożliwiającym dalsze oddzielanie płynu od cząstek. W takich sytuacjach one również powinny zostać wymienione.

Układ rozrządu

Zerwany w czasie jazdy pasek rozrządu to problem, który może prowadzić do wielu innych, znacznie poważniejszych awarii. Stan układu rozrządu, czyli przede wszystkim paska, jego napinaczy oraz pompy wody należy regularnie sprawdzać i w razie konieczności wymienić te elementy.

Pozostałe elementy

Poza opisanym wyżej bardzo często wymieniamy również elementy układu zawieszenia, amortyzatory, pasek alternatora. Ich wymiana jest jednak w dużej mierze uzależniona od przebiegu auta, nie zaś czasu jego eksploatacji.

Jakie części kupować?

Rynek zamiennych części samochodowych możemy podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich są część OEM (Original Equipment Manufacturer), czyli części wytwarzane przed tego samego producenta, który wytwarza części do złożenia samochodowego. Pod względem techniki produkcji i parametrów nie różnią się one niczym od części sygnowanych marką samochodu, posiadają te same certyfikaty, są jednak tańsze i znacznie lepiej dostępne – znajdziemy je m.in. w ofercie firmy Autopartner. Specjaliści są zgodni, że części OEM to najlepsza alternatywa dla oryginalnych elementów samochodowych – odradzają oni korzystania z części wątpliwego pochodzenia oraz bez odpowiednich certyfikatów.

śr. ocena 5 / głosów 5