Kryteria wyboru części zamiennych do samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe ze względu na większe obciążenia oraz bardziej intensywną eksploatację są z reguły duży bardziej narażone na uszkodzenia i zużycie, niż samochody osobowe. Kiedy pojazd nie działa tak jak powinien lub całkowicie odmawia posłuszeństwa, jest to niezawodny znak, że przyszedł czas na wymianę części. Jak jednak wybrać te najodpowiedniejsze? Co brać pod uwagę?

Oryginalne czy zamienniki?

W momencie, kiedy konieczne jest wymienienie jakiejś części samochodu na nową, wielu kierowców staje przed dylematem – czy inwestować w części oryginalne, czy może spróbować tak zwanych zamienników.

 Sprawa nie jest prosta, bowiem oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – mówi specjalista firmy Nijhof Wassink – Części oryginalne to komponenty sygnowane przez producenta auta, w pełni kompatybilne z innymi częściami w naszym samochodzie, posiadające stosowne certyfikaty – co do ich jakości nie można mieć żadnych wątpliwości. Z drugiej strony posiadają one kilka wad. Przede wszystkich są to najdroższe części na rynku. Ponadto poza autoryzowanymi serwisami są dostępne w ofercie niewielkiej ilości dystrybutorów. Warto jednak w niej zainwestować, jeśli nasz samochód obejmuje jeszcze gwarancja. W ten sposób nie ryzykujemy, że utracimy prawo do bezpłatnych napraw na pozostałe układy auta.

Zamienniki możemy podzielić na trzy kategorie:

  • OEM – Originaln Equipment Manufacturer. Są to części samochodowe wytwarzane przez tego samego producenta, który dostarcza części do pierwotnego montażu. Pod względem jakości materiałów i technologii wykonania są identyczne z częściami oryginalnymi – posiadają również certyfikaty. Różnicę stanowi dużo niższa cena, wynikająca z faktu, że producent nie sygnuje ich swoją marką, przez co nie zapewnia uznania gwarancji po ich użyciu. Są opłacalnym rozwiązaniem do samochodów kilkuletnich, które już utraciły gwarancję.
  • OEQ – Original Equipment Quality. Również wytwarzane są przez producentów części do pierwszego montażu, ale nie tego konkretnego rodzaju.
  • Aftermarket – najtańsze, ale jednocześnie odznaczające się najniższą jakością. Wytwarzane są przez producentów nie zajmujących się produkcją części do pierwszego montażu, nie posiadają również certyfikatów potwierdzających ich parametry. Ich zakup wiąże się ze spory ryzykiem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze części?

Dokonując zakupu części zamiennej powinniśmy dokładnie sprawdzić dane elementu uszkodzonego oraz naszego auta. Może okazać się, że samochody tego samego modelu, lecz innej wersji produkowane są z użyciem innych komponentów. Nawet niewielka różnica w kształcie i wymiarach części może spowodować, że nie będzie ona pasować i dobrze współpracować z innymi podzespołami. W celu dokładnej identyfikacji części należy sprawdzić numery seryjne uszkodzonego komponentu (powinny znajdować się na nim lub na jego obudowie), a także składający się z siedemnastu numer VIN, którym oznaczany jest nasz samochód. VIN zwykle umieszczany jest na tabliczce znamionowej, umieszczanej na szybie po stronie kierowcy.

śr. ocena 5 / głosów 7