Jak wybrać dobre opony rolnicze?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu prowadzenia oraz ekonomii jazdy ma dobór odpowiednich opon. Nie inaczej jest w przypadku opon do pojazdów rolniczych, takich jak ciągniki czy kombajny. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu opon rolniczych, żeby mieć pewność udanego zakupu.

Rodzaj opon

Opony rolnicze, podobnie jak opony do samochodów osobowych, można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: opony radialne oraz diagonalne. Różnią się one między sobą przede wszystkim typem budowy kordu, czyli nici osnowy. W oponach radialnych nicie te umieszczane są względem siebie równolegle, podczas gdy w oponach diagonalnych występuje krzyżowanie się nici pod kątem od 20 do 40 stopni od płaszczyzny symetrii opony. Różnice w budowie przekładają się na właściwości opony. Modele radialne są popularniejsze, bowiem odznaczają się wyższą trwałością, wolniej się zużywają, mają lepsze parametry jezdne – lepszą przyczepność oraz opór toczenia. Opony diagonalne są z drugiej strony bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. przecięcia. Te właściwości decydują o doborze rodzaju opon. Przykładowo – opony diagonalne będą lepszym wyborem do pracy w terenie, gdzie w glebie występuje dużo kamieni lub innych ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić oponę.

Rodzaj maszyny

Maszyny rolnicze to grupa bardzo niejednorodna i każda z nich wymagać będzie nieco innych opon. Wyróżniamy między innymi opony traktorowe, opony do kombajnów, agro-przemysłowe, do maszyn leśnych, wąskie, małe etc. Dalej opony możemy podzielić na napędowe oraz sterujące – ich dobór zależy od tego, czy maszyna, w której mają być zamontowane posiada stały napęd na wszystkie koła, czy może jedna z oś służy wyłącznie do manewrowania.

Klasa opon

Zasadniczo wyróżnia się opony klasy ekonomicznej, średniej oraz wyższej. Te ostatnie odznaczają się najwyższą trwałością i są najdroższe na rynku – wysoka cena wynika między innymi z zastosowanej technologii produkcji oraz materiałów. Wybór jednej z klasy zależy od stopnia eksploatacji danej maszyny – jeśli jest ona używa na co dzień, klasa wyższa opon będzie najodpowiedniejszym wyborem z finansowego punktu widzenia.

Choć zapłacimy za nie więcej, niż za podobne opony z niższych klas, to po zakończeniu ich eksploatacji okaże się, że nasze wydatki w tym okresie były dużo niższe – wyjaśnia przedstawiciel firmy CzemarolWynika to z faktu, że opony wyższych klas zużywają się wolniej, są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz korzystnie wpływają na zużycie paliwa. Są również bezpieczniejszym wyborem w sezonie żniw, kiedy od maszyn rolniczych wymaga się absolutnej niezawodności. Zniszczenie opony wyklucza maszyną rolniczą z użytku, co powoduje spowolnienie pracy i ostatecznie straty finansowe. Dlatego wybieranie opon wysokiej klasy jest opłacalne – inwestując w niej możemy w ciągu roku zaoszczędzić sumy liczone w tysiącach złotych.

śr. ocena 5 / głosów 5