Jak wybrać dobry system alarmowy dla swojego lokalu?

Dobry system alarmowy może skutecznie uchronić nasze mienie przed kradzieżą. Musimy jednak pamiętać, iż alarm stanowi drugą linię ochrony. Pierwszą są zabezpieczenia mechaniczne – lokal musi być wyposażony w antywłamaniowe okna i drzwi. Dobry system alarmowy zaś to system odpowiednio dobrany. W naszym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze alarmu do lokalu.

system-alarmowy

System alarmowy – projekt

Wybór odpowiedniego systemu alarmowego to zadanie, które najlepiej powierzyć specjalistom. Przy tworzeniu projektu instalacji należy bowiem wziąć pod uwagę wiele czynników, mających kluczowe znaczenie dla przyszłej skuteczności naszego systemu alarmowego. Doświadczeni fachowcy zaś po obejrzeniu lokalu, będą w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie, uwzględniające zarówno warunki lokalowe, jak i nasze indywidualne potrzeby.

Czym należy się kierować przy wyborze systemy alarmowego?

Przy pracy nad projektem instalacji alarmowej specjaliści biorą pod uwagę takie czynniki jak: lokalizacja budynku, jego kształt, liczba posiadanych przez budynek okien oraz drzwi, rodzaj ewentualnego ogrodzenia, sposób zagospodarowania terenu, na którym stoi oraz profil użytkowania lokalu.

Lokalizacja budynku ma tutaj ogromne znaczenie. Lokale usytuowane na uboczu czy pozbawione sąsiedztwa niejako z definicji narażone są na włamania. Budynki zaś, które mieszczą się bliżej centrum oraz otoczone są innymi budowlami, narażone są w mniejszym stopniu na niepożądane wizyty złodziei. Warto jednak pamiętać, iż położenie nawet w samym centrum cywilizacji nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Potencjalnie każdy lokal narażony jest na włamanie, różny jest tylko stopień jego ryzyka. Wykwalifikowani specjaliści przed sporządzeniem projektu systemu, przeprowadzają także dokładny wywiad środowiskowy oraz konsultują się z pobliskim posterunkiem policji w celu zebrania jak największej ilości informacji na temat bezpieczeństwa danej okolicy, a tym samym budynku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Audio Art z Wrocławia, która zajmuje się montażem systemów alarmowych:

Istotnym czynnikiem, wpływającym również na kształt projektu przyszłej instalacji alarmowej, jest kształt budynku. Niestety podczas projektowania samego lokalu, architekci nie zawsze biorą pod uwagę kwestie dotyczące przyszłego bezpieczeństwa budynku. A od stopnia skomplikowania jego bryły zależy liczba czujników, które wchodzą w skład systemu. Potencjalny złodziej będzie się bowiem ukrywał i czatował w miejscach takich jak wykusze z oknami czy wszelkie załamania. 

Kolejną kwestią, która jest brana pod uwagę to liczba okien i drzwi w lokalu. Statystyki policyjne pokazują jasno, że okna i drzwi, w szczególności zaś tarasowe czy witrynowe, to najsłabsze punkty w każdym budynku. Największą pieczą powinny być oczywiście objęte te otwory w budynku, które zlokalizowane są w miejscach z dala od ulicy czy sąsiednich lokali. Istotną rolę odgrywa także sposób, w jaki zagospodarowany i ogrodzony jest teren, na którym stoi nasz budynek. Jeśli znajduje się na nim wiele pomniejszych obiektów gospodarczych czy bujna roślinność, potencjalny złodziej ma więcej możliwości na ukrycie się.

Na koniec profil użytkowania lokalu, stworzony na podstawie informacji dotyczących tego, w jakich godzinach użytkownicy przebywają w budynku, jakich aktywności się podejmują, jakie zasoby mieszczą się w lokalu itd. Wszystkie te fakty mają znaczenie w trakcie opracowywania projektu systemu alarmowego.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, fachowcy stworzą optymalny projekt instalacji alarmowej, a Ty będziesz mógł spać spokojnie.

śr. ocena 5 / głosów 5