Do jakich prac najlepiej wybrać podnośniki koszowe?

Podnośnik koszowy jest urządzeniem dźwigowym, bez którego nie sposób byłoby przeprowadzić wielu prac budowlanych, rozbiórkowych czy wysokościowych. Najczęściej mechanizmy te montowane są w tylnej części pojazdów ciężarowych. Mają postać ramienia hydraulicznego, zakończonego platformą, bądź koszem. W zależności od wielkości podestu, czy kosza, służyć mogą jednej albo kilku osobom.

podnosnik-koszowy

Prace budowlane i rozbiórkowe

Z podnośników koszowych korzysta się przede wszystkim przy okazji prac budowlanych.  Sprawdzają się zarówno przy budowie domów, jak i konstrukcji takich jak mosty czy wiadukty.  Wielką zaletą podnośników zaopatrzonych w platformę jest to, że mogą unosić nawet kilka osób, co przy okazji prac wysokościowych, prowadzonych w zespołach, jest doskonałym rozwiązaniem.

Znakomicie sprawdzają się również w trakcie prac rozbiórkowych.  Zwłaszcza wtedy, gdy ze względu na stan techniczny obiektu, nie ma możliwości skorzystania z klatki schodowej danego budynku, a trzeba się dostać na wyższe kondygnacje.

Prace służb ratunkowych i technicznych

Hydrauliczne podnośniki koszowe znajdują także zastosowanie w pracach prowadzonych przez straż pożarną.  Nie tylko w razie pożarów, kiedy to wykorzystywane są do wydostawania ludzi z wysokich pięter płonących budynków, kiedy inne sposoby ewakuacji są niemożliwe.  Również w pracach przy okazji klęsk żywiołowych, napraw po nawałnicach i wichurach.  Wtedy korzystać z nich mogą wszystkie służby techniczne naprawiające zniszczenia, na przykład w rodzaju zerwanych sieci trakcyjnych.

Prace konserwatorskie, porządkowe i pielęgnacyjne

W dużych aglomeracjach podnośniki koszowe wykorzystywane bywają również w celach porządkowych i techniczno – konserwacyjnych.  Chociażby przy okazji mycia okien w wysokich budynkach, napraw i serwisowania oświetlenia miejskiego, a także montażu materiałów reklamowych w rodzaju billboardów i bannerów.  Również artyści miejscy zajmujący się streetartem, malujący wielkoformatowe murale na ścianach budynków korzystają z pomocy podnośników koszowych.  Urządzenia te użytkowane są również przy okazji pielęgnacji zieleni miejskiej, przycinania drzew i gałęzi.

W tym ostatnim celu, oraz przy innych pracach pielęgnacyjnych i ochronnych, stosowane są także poza terenem miejskim, na przykład przez sadowników.

Do wielu prac, zamiast kupować podnośnik koszowy, opłaca się raczej zamówić kompleksową usługę, polegającą na wynajęciu go, wraz z wykwalifikowaną obsługą. Na terenie województwa poznańskiego jest to możliwe na przykład za pośrednictwem firmy Lisowski, świadczącej rozmaite usługi dźwigowe.

W zależności od rodzaju prac stosuje się następujące rodzaje podnośników koszowych: podnośniki samojezdne, podnośniki montowane na samochodach ciężarowych oraz podnośniki na przyczepach.

śr. ocena 5 / głosów 5