Z dzieckiem u stomatologa – jak przygotować malucha do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta naszego dziecka u dentysty jest bardzo ważna. Od jej przebiegu bowiem zależy, jakie maluch będzie miał skojarzania ze stomatologiem. Jeśli wizyta wypadnie pomyślnie, maluch nie tylko wyjdzie z niej zadowolony i podekscytowany, lecz również w przyszłości chętnie będzie wracał do gabinetu. Jak zatem przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

dentysta-dziecko

Przede wszystkim nie czekajmy do pierwszych niepokojących objawów czy poważnych chorób. Wówczas bowiem wizyta będzie kojarzyć się naszemu dziecku przede wszystkim z bólem, co sprawi, że nie tylko narazimy je na wielki stres już na pierwszym spotkaniu z dentystą, lecz również zniechęcimy je na długi czas do stomatologa. Pierwszy raz do stomatologa warto się udać, kiedy dziecko ma pół roku i ząbkuje. Innym dobrym momentem na zaznajomienie się naszej pociechy ze stomatologiem będzie moment, gdy pojawią się wszystkie mleczne zęby, czyli po drugim, trzecim lub czwartym roku życia. Bez względu na wiek dziecka, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, jak przygotować malucha na spotkanie z dentystą.

Przede wszystkim nie straszyć

To podstawowa zasada, którą powinien zapamiętać każdy rodzic. Opowiadajmy dziecku o wizycie u stomatologa bez używania takich słów, jak ból, strzykawka, wiertła. Starajmy się dostosować naszą narrację do poziomu malucha. Mówmy zatem w zabawny, nieco bajkowy sposób, porównując lekarskie przyrządy, do, na przykład magicznych przedmiotów, za pomocą których lekarz naprawi ząbki i sprawi, że będą zdrowe oraz lśniące. Aby nieco rozładować stres, możemy zorganizować u nas w domu gabinet stomatologiczny. Podczas zabawy w dentystę, łatwiej będzie przedstawić maluchowi, na czym polega i jak będzie wyglądała wizyta. Pluszaki będą pacjentami, na których możemy pokazać naszej pociesze podstawowe czynności, przeprowadzane przez lekarza stomatologa. Pozwólmy naszemu dziecku zabrać ze sobą ulubioną zabawkę; z nią z pewnością będzie spokojniejsze.

Odpowiedni gabinet

Innym ważnym elementem, wchodzącym w zakres przygotowania malucha do pierwszej wizyty u lekarza, jest wybranie odpowiedniego gabinetu, który będzie przystosowany do odwiedzin małych pacjentów. Jednym z gabinetów, oferujących szeroki zakres usług zarówno dla małych, jak i dorosłych pacjentów, jest gabinet stomatologii Patykiewicz z Krakowa. Czym charakteryzuje się gabinet przyjazny dziecku? Przede wszystkim będzie pomalowany w jasne, przyjemne kolory. Na ścianach znajdą się wesołe wzory oraz dobrze znane naszej pociesze postaci z bajek. Zwróćmy uwagę, czy w poczekalni jest kącik, przeznaczony dla malucha, w którym znajdą się zabawki, kolorowanki i książeczki. Dzięki temu, podczas czekania na swoją kolej, dziecko zajmie się zabawą, zamiast stresować się wizytą. Jeśli wiemy, że pierwsza wizyta będzie wiązać się z zabiegiem, wymagającym znieczulania, warto także sprawdzić, czy dany gabinet oferuje nowoczesne metody znieczulania, bez użycia tradycyjnej strzykawki.

Pierwsza wizyta naszej pociechy u dentysty jest niezmiernie ważna. Dołóżmy zatem wszelkich starań, by wiązało się z nią jak najmniej bólu i stresu.

śr. ocena 5 / głosów 5