Techniki adhezyjne w protetyce stomatologicznej

Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Każdy ubytek w łuku zębowym, nawet ten najmniej widoczny, stanowi utrudnienie w przeżuwaniu i artykulacji mowy. Dodatkowo, pozostawiony bez odpowiedniej interwencji stomatologa, może prowadzić do poważnych problemów, jak np. przesuwanie się pozostałych zębów oraz wynikające z tego zniekształcenia szczęki i wady zgryzu.

proteza-zebowa

Na wizytę u protetyka najczęściej decydują się osoby, które w wyniku urazu lub choroby straciły jeden z przednich zębów. Jednak uzupełnienia protetyczne warto wykonywać również w przypadku, gdy ubytek znajduje się w dalszej części łuku – mówi specjalista z Kliniki Dentystycznej MAXDENT we Wrocławiu.

Wielu pacjentów do konsultacji z protetykiem zniechęca perspektywa długotrwałego leczenia, jakie jest elementem wykonywania implantów. Jednak stały implant nie jest obecnie jedyną możliwością uzupełniania ubytków. Bardzo ciekawą alternatywę stanowią mosty adhezyjne.

Czym są mosty adhezyjne?

Most adhezyjny to jedna z najmniej inwazyjnych metod wykorzystywanych w protetyce. W przeciwieństwie do tradycyjnych mostów, które mocowane są do zębów sąsiadujących z ubytkiem po ich uprzednim spiłowaniu, most adhezyjny przykleja się do pozostałych zębów za pomocą specjalnych żywic i maleńkich elementów z włókna szklanego. Oznacza to, że wykonanie mostu adhezyjnego jest procedurą bezbolesną (nie wymaga stosowania znieczulenia) i odwracalną.

Kiedy można wykonać most adhezyjny?

O tym, czy u danego pacjenta można wykonać most adhezyjny, decyduje specjalista protetyk. Most przyklejany z reguły można wykonać w sytuacji, gdy w łuku brakuje tylko jednego zęba, a zęby sąsiadujące są wystarczająco mocne, by być filarem dla uzupełnienia. Techniki adhezyjne są wykorzystywane również wtedy, gdy zachodzi potrzeba stworzenia mostu tymczasowego, przed wstawieniem implantu czy tradycyjnego mostu.

Mostów adhezyjnych nie zaleca się natomiast pacjentom, którzy mają tendencję do zgrzytania zębami lub zaawansowaną wadę zgryzu. Niekiedy przeciwwskazaniem bywa nieprawidłowa budowa sąsiadujących zębów.

Zalety technik adhezyjnych w protetyce

Największą zaletą wykorzystania technik adhezyjnych w protetyce jest możliwość wykonania uzupełnienia szybko, bezboleśnie i bez konieczności niszczenia sąsiadujących koron. Całe przygotowanie zębów pod filary polega na wytrawieniu szkliwa, dzięki czemu powierzchnia korony jest bardziej chropowata, co poprawia przyczepność.

Jeżeli jesteś zainteresowany możliwością uzupełnienia braku za pomocą mostu adhezyjnego, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą protetykiem. Pamiętaj, że im wcześniej udasz się do gabinetu, tym łatwiej i szybciej będzie można wykonać potrzebne uzupełnienie.

śr. ocena 5 / głosów 5