Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zęba to zabieg, który umożliwia zachowanie zęba w jamie ustnej, przy jednoczesnym wyleczeniu go z zaawansowanej próchnicy i tym samym pozbyciu się bólu. Dzięki nowoczesnym metodom endodoncji możliwe jest wyleczenie zęba nawet podczas jednej lub dwóch wizyt. Na czym konkretnie polega leczenie kanałowe? Dowiedz się, kiedy się je wykonuje oraz jak wygląda proces leczenia krok po kroku.

dentysta

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba wykonywane jest u pacjentów ze stwierdzoną, zaawansowaną próchnicą, która powoduje zapalenie miazgi oraz silny ból. Warto podkreślić, że miazga zęba jest mocno unerwiona, dlatego też jej zapalenie oprócz bólu, który dodatkowo może promieniować także na inne zęby, wywołuje również nadwrażliwość na nacisk i temperaturę. Ponadto, stomatolog zleci leczenie kanałowe zawsze wtedy, gdy do martwicy miazgi dojdzie np. na skutek urazu. Dodatkowo, zabieg ten wykonuje się, gdy dentysta nie chce wykonywać ekstrakcji zęba, a u pacjenta stwierdzona zostaje m.in. zgorzel miazgi lub w zaawansowanych przypadkach zapalenia tkanki otaczającej wierzchołek korzenia zęba. Można także zlecić wtórne leczenie kanałowe, które przeprowadza się, gdy pierwotny zabieg nie przyniósł oczekiwanych efektów, leczenie kanałowe było źle przeprowadzone bądź doszło do powikłań.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Przed leczeniem kanałowym stomatolog zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pomaga m.in. ocenić stan zęba oraz dobrać odpowiednie znieczulenie. Kolejnym krokiem jest miejscowe znieczulenie, a następnie usunięcie miazgi. Dentysta dokładnie pozbywa się zainfekowanych tkanek z kanału korzenia oraz komory. Aby dokładnie oczyścić ząb, leczenie kanałowe często wykonywane jest z użyciem mikroskopu. W następnym etapie stomatolog wypełnia poszerzony kanał specjalistycznym materiałem.

Na koniec specjalista wypełnia ząb i zakłada plombę kosmetyczną. Tego typu leczenie kanałowe pomaga nie tylko uniknąć ekstrakcji zęba, ale także minimalizuje ryzyko ponownego zakażenia oraz zapewnia estetyczny wygląd – podkreśla specjalista z Centrum Stomatologii Estetycznej „Multimed” z Zamościa.

Jeśli leczenie przebiegło prawidłowo, bez komplikacji, to po ok. 6 miesiącach można ponownie wykonać RTG zęba i zaobserwować pełne wyleczenie tkanek okołowierzchołkowych. Warto podkreślić, że obecnie stosowane, nowoczesne techniki opracowywania i wypełniania kanałów przebiegają bez żadnych powikłań, co sprawia, że endodoncja jest w pełni bezpieczna.

śr. ocena 5 / głosów 5