Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?

Założenie aparatu ortodontycznego to prawdziwa inwestycja. Nie tylko w piękny uśmiech, ale przede wszystkim – we własne zdrowie. Aparat można założyć w każdym wieku. Nie ma żadnego limitu określającego, że jest już za późno na realizację marzeń o idealnych zębach. W celu ustalenia przebiegu leczenia konieczna jest wizyta u ortodonty, który co kilka tygodni będzie kontrolować efekty noszenia aparatu. Dlaczego powinniśmy się na niego zdecydować?

aparat-ortodontyczny

Względy medyczne

Zdrowe, proste i silne zęby są ważne przede wszystkim ze względów medycznych. Wszystkie wady zgryzu mają bowiem negatywny wpływ na cały aparat żucia.

Krzywe zęby mogą powodować:

  • bóle głowy i okolic karku oraz silne migreny,
  • zaburzenia układu słuchu i szumy w uszach,
  • nieprawidłową pracę i przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, a w efekcie ich choroby,
  • choroby przyzębia, np. paradontozę, wywołaną przez bakterie rozwijające się na ściśniętych zębach. Dochodzi do zapalenia dziąseł, a nieleczony stan zapalny przenosi się z dziąsła do kości. Możemy nawet stracić zęby!
  • choroby próchnicy, ponieważ zachodzące zęby uniemożliwiają ich dokładne czyszczenie,
  • przeciążenia układu mięśniowego twarzy i szyi,
  • zaburzenia układu równowagi.

Z wiekiem problemy będą się pogłębiać, a chyba nie chcemy stracić zębów? Lepiej jest zainwestować w aparat ortodontyczny i we własne zdrowie.

Względy kosmetyczne

Stłoczone, krzywe zęby nie wyglądają dobrze. Osoby, które nie mają równych zębów, rzadko się uśmiechają. Zasłaniają usta rękoma, jeszcze bardziej zwracając uwagę na problem, z którym się borykają. Względy kosmetyczne są bardzo ważnym powodem, dla którego powinniśmy zgłosić się do ortodonty. Piękny, równy uśmiech odejmuje lat i sprawia, że w końcu śmiejemy się wniebogłosy. Przestajemy wstydzić się swojego uzębienia i chcemy wszystkim pokazać, że i my w końcu mamy idealne zęby!

Aparat ortodontyczny poprawia rysy twarzy i profil pacjenta. Aparaty leczą wady zgryzu i bez usuwania zębów pozwalają osiągnąć harmonijne, rozbudowane łuki. Łuki w końcu mogą we właściwy sposób podpierać wargi i policzki, które będą wydawać się pełniejsze. Nasza twarz będzie radośniejsza, młodsza, nabierze bardziej atrakcyjnego wyglądu – i będzie to stały efekt! – mówi nasz ekspert z gabinetu ortodontycznego w Katowicach

Aparat ruchomy czy stały?

Aparaty ortodontyczne dzielą się na ruchome (wyjmowane) i stałe. Aparaty ruchome, zwane czynnościowymi, są przeznaczone dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia. W tym czasie zęby mleczne są zastępowane zębami stałymi, zmienia się kształt szczęki i żuchwy. Dzięki aparatom, żeby rosną we właściwym kierunku, a łuki odpowiednio się rozrastają. Bardzo ważne jest, aby dzieci nosiły aparat regularnie, a rodzice współpracowali z lekarzem i pilnowali swoich pociech. Konieczne jest zakładane aparatu na minimum 4 godziny dziennie oraz na noc. Chociaż aparat ruchomy wymaga cierpliwości, może uchronić najmłodszych przed aparatem stałym.

Aparat stały nakłada się dzieciom, które mają wszystkie stałe zęby oraz dorosłym. U dorosłych aparat nie zawsze wystarcza, czasami trzeba połączyć go np. z wstawieniem implantów. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, dlatego można je dopasować do potrzeb każdego pacjenta. Najważniejsze to znaleźć dobry gabinet ortodontyczny i zdecydować się na leczenie.

śr. ocena 5 / głosów 5