Modele anatomiczne dla studentów medycyny

Modele anatomiczne stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną dla studentów medycyny, lekarzy i terapeutów. Przedstawiają wszystkie detale w żywych kolorach i o realistycznym rozmiarze. Dzięki nim jeszcze dokładniej można poznać oraz wyjaśnić budowę narządów zewnętrznych i wewnętrznych ludzkiego ciała. Gdzie używa się modeli anatomicznych i z czego są zrobione?

model-anatomiczny

Czym są modele anatomiczne?

Modele anatomiczne, nazywane również fantomami medycznymi, są doskonałym narzędziem edukacyjnym do wyjaśniania wewnętrznej i zewnętrznej struktury ludzkiego ciała. Jak tłumaczy ekspert z firmy MedPharm we Wrocławiu:

Fantomy zostały wykonane w taki sposób, aby jak najdokładniej zobrazować ludzkie organy i funkcje, które pełnią. Dzięki temu studenci i pacjenci mogą poznać i zrozumieć szczegółową strukturę anatomiczną narządów o naturalnej wielkości.

Studenci medycyny mają do dyspozycji tradycyjne modele, np. czaszki, ludzkiego szkieletu, serca, mózgu, szczęki i uzębienia. Istnieje także fantom układu trawiennego, model ciąży, a nawet model do demonstracji rodzenia. Uczniowie doskonalą także swoje umiejętności medyczne za pomocą modeli ćwiczeniowych i symulatorów, np. do nauki zakładania szwów.

Modele anatomiczne kiedyś i dziś

Fantomy medyczne produkowane były już w XVII wieku. Wykonywano je z wosku, kości słoniowej, kamienia i drewna. Początkowo używano wyłącznie modelu serca, czaszki i gałki ocznej. Z czasem zaczęto produkować duże modele anatomiczne całego ciała i fantomy położnicze, które znacząco podniosły poziom medycyny w tamtych czasach. Dzisiaj sztuczne narządy wyglądają niemal identycznie jak prawdziwe, mają nawet różne funkcję. Mogą się pocić lub krwawić.

Z czego wykonane są modele anatomiczne?

Fantomy przygotowywane są dzięki specjalnej technice, coraz częściej przy użyciu technologii druku 3D. Każdy model opracowywany jest przez grono fachowców, którzy projektują strukturę oraz detale modeli. Sztuczne organy wykonane są ze specjalnego tworzywa, które imituje np. więzadła, ścięgna i żyły. Niektóre z nich to naturalne odlewy ludzkich kości lub organów.

Gdzie używa się modeli anatomicznych?

Obecnie wszystkie ćwiczenia dla studentów medycyny przeprowadzane są przy użyciu specjalnych modeli anatomicznych. Do dyspozycji jest mnóstwo rodzajów fantomów, począwszy od elastycznych kości, przez symulatory różnych schorzeń, po modele, które realistycznie odwzorowują każdy detal w budowie skóry, nerwów czy żył. Zdecydowanie ułatwia to naukę studentom, ale również stanowi pomoc dla lekarzy przy wyjaśnianiu pacjentom charakteru schorzeń.

śr. ocena 5 / głosów 5