Jak zostać operatorem wózków widłowych?

Praca jako operator wózka widłowego jest obecnie popularnym stanowiskiem, dlatego często pojawia się w ofertach pracy. Warto podkreślić, że kandydat musi posiadać uprawnienia na wózki widłowe, które zdobywa się poprzez odbycie kursu UDT i pozytywne zdanie egzaminu. Jak krok po kroku zostać operatorem wózka widłowego? Dowiedz się, co należy zrobić, aby zwiększyć swoje szansę na pracę w tym zawodzie.

operator-wozka-widlowego

Chcesz pracować jako operator wózka widłowego? Zrób kurs UDT

Aby pracować jako operator wózka widłowego, należy posiadać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną z obsługi wózka jezdniowego podnośnikowego. Dlatego też każda osoba, która chciałaby pracować na tym stanowisku musi posiadać uprawnienia na wózki widłowe. Z kolei, aby je zdobyć, należy uczestniczyć w specjalistycznym szkoleniu UDT organizowanym np. przez ośrodek szkoleniowy GALILEUM w Gliwicach. Uczestnikami kursu mogą być osoby pełnoletnie, posiadające zaświadczenie lekarskie umożliwiające pracę na tym stanowisku. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, jak zostać operatorem wózków widłowych, zacznij od kursu UDT. Dzięki niemu dowiesz się m.in. jak zbudowane są wózki widłowe, jakie czynności można na nich wykonać i w jaki sposób zrobić to zgodnie z procedurami, a także zdobędziesz wiedzę z zakresu BHP, ładunkoznawstwa oraz dozoru technicznego. Każde szkolenie to również zajęcia praktyczne, które przygotowują do właściwej pracy. Kursy UDT są gwarancją właściwego przygotowania do zewnętrznego egzaminu powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Ponadto, osoby, które zastanawiają się, jak zostać operatorem wózka widłowego, powinny również pamiętać o tym, że uzyskana podczas szkolenia wiedza, przyda im się w pracy, a certyfikat stanowi bezterminową gwarancję umiejętności honorowaną nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, chcąc pracować jako operator wózków widłowych?

Jeśli masz uprawnienia do obsługi wózków widłowych oraz zaświadczenie lekarskie wykluczające przeciwwskazania do wykonywania tej pracy, przejrzyj oferty pracodawców. Pozytywne przejście procesu rekrutacji i zatrudnienie w konkretnej firmie, wymaga zdobycia imiennego zezwolenia na prowadzenie pojazdu na terenie danego zakładu. Dodatkowo, jeśli praca jako operator wózka widłowego będzie wymagała poruszania się nim po drogach publicznych, wymaga to również zdobycia prawa jazdy określonej kategorii. Osoby, które chcą być operatorami powinny skupić się na rozwoju i ćwiczeniu precyzji, orientacji w przestrzeni oraz planowania.

śr. ocena 5 / głosów 5