Czy warto wyjechać do pracy za granicę w okresie wakacyjnym?

Praca za granicą jest szczególnie popularna w okresie wakacyjnym. Agencje pośrednictwa pracy mają wiele ofert, w których bardzo często nie ma znaczenia wiek, płeć czy umiejętności kandydata. Praca tymczasowa najczęściej dotyczy zbierania warzyw i owoców, drobnych i bardziej wymagających prac budowlanych, opieki na starszymi lub dziećmi itp. Warto również podkreślić, że z reguły jest to praca w Norwegii, Niemczech, Holandii lub Anglii. Czy jednak faktycznie w wakacje warto wyjechać do pracy za granicą?

praca za granica

Praca za granicą: Czy praca tymczasowa w wakacje się opłaca?

Oferty pracy za granicą kuszą przede wszystkim dobrymi zarobkami. Praca w wakacje dla wielu osób jest opłacalna, gdyż gwarantuje im spory zastrzyk gotówki, zarobiony w krótkim czasie. Niejednokrotnie wynagrodzenie otrzymywane za pracę w Holandii, Niemczech, Anglii bądź w innych krajach, ma wartość półrocznego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Dlatego też tego typu praca tymczasowa jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla studentów i uczniów, jak również osób dorosłych, którzy w Polsce nie osiągają satysfakcjonujących zarobków. Co skłania za wakacyjnym wyjazdem do pracy to stawki, które w wielu krajach są bardzo zadawalające i tak np. za pracę przy zbiorach kwiatów i warzyw w Holandii można zarobić ok. 9 euro/h, za prace budowlane w Niemczech można zyskać 10 euro/h, a za prace na hali produkcyjnej nawet 13 euro/h. Podane stawki są zmienne i zależne od wielu czynników, jednak warto podkreślić, że zawsze są wyższe od stawek godzinowych za pracę w Polsce.

Oferty pracy za granicą: Bez umiejętności, znajomości języka i bez względu na wiek 

Warto również podkreślić, że agencje pośrednictwa pracy (np. agencja Beetsma) mają oferty pracy za granicą, w których bardzo często nie wymaga się od kandydatów znajomości języka danego kraju. Oczywiście osoby, które znają chociażby język angielski (bez względu, czy jest to praca w Holandii, Niemczech czy Belgii) nierzadko mają szanse na lepsze oferty pracy, jednak warto podkreślić, że nieznajomość języka obcego nie przekreśla szans na wyjazd. Ponadto, co również ważne, to fakt, że tego typu praca tymczasowa często nie wymaga żadnych umiejętności. Pracodawcy z reguły wymagają głównie dyspozycyjności na dany okres i dobrego stanu zdrowia. Ponadto, sezonowa praca za granicą proponowana jest osobom w różnym wieku, dlatego sprawdzi się także u osób, które nie mogą jej znaleźć w Polsce, bo np. większość ofert kierowana jest do osób młodszych. Ponadto, oferty pracy tymczasowej umożliwiają bardzo często wyjazd z bliskimi – bardzo często pojawiają się oferty oznaczone jako „praca za granicą dla par”, dlatego dzięki niej najbliżsi bez przeszkód mogą pracować razem nie mierząc się z tęsknotą.

śr. ocena 5 / głosów 5