Skuteczne sposoby na wybielanie zębów

Niezwykle ważnym składnikiem pięknego uśmiechu są zdrowe, równe, białe zęby. O ich zdrowie zadbamy dzięki codziennej higienie i regularnym wizytom u stomatologa. Problem krzywego zgryzu rozwiąże ortodonta. A odcień uzębienia?… No właśnie – co można zrobić, gdy różni się on mocno od śnieżnej bieli? Istnieje całkiem sporo sposobów wybielania zębów. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne.

wybielanie-zebow

W drogeriach znaleźć możemy na przykład wybielające płukanki i pasty. Trzeba jednak wiedzieć, że nie da się stosować ich na okrągło bez ryzyka dla szkliwa. Kuracja wybielająca tego typu preparatami nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by stale używać specjalnych szczoteczek wyposażonych w gumowe elementy, które lepiej ścierają płytkę nazębną, eliminując powierzchowne przebarwienia.

Ryzyko na własną rękę

Są to metody stosunkowo niedrogie, aczkolwiek też efekty, jakie można dzięki nim uzyskać, należą do umiarkowanych. Nieco lepszy rezultat, czyli zęby jaśniejsze o 2-4 odcienie, przynieść potrafi stosowanie pasków, lakierów i żeli wybielających, również dostępnych w sklepach. W tym przypadku trzeba z kolei liczyć się z tym, że paski obejmują zaledwie przedni fragment żuchwy lub szczęki, a lakiery nie zawsze docierają do przestrzeni międzyzębowych. Może to skutkować nierównomiernym wybieleniem, podobnie jak użycie żelu oraz dołączonych do niego nakładek. Ich niedostateczne dopasowanie prowadzi też niekiedy do podrażnienia dziąseł.

Profesjonalne wybielanie

Problem ten rozwiązany zostaje w gabinecie stomatologicznym, gdzie nakładki wykonuje się na wymiar. Także preparat wybielający, który dostaniemy od specjalisty, cechuje się indywidualnie dobranym stężeniem, z reguły wyższym niż w żelach sklepowych. Profesjonalna kuracja wybielająca zęby trwa od kilku do kilkunastu dni, zależnie od stanu wyjściowego i pożądanego efektu. Ten ostatnie utrzymuje się przez jakieś dwa-trzy lata – później do ponownego wybielania można wykorzystać te same nakładki, jeżeli tylko wciąż pasują.

Podtrzymaniu osiągniętych rezultatów sprzyja regularne zdejmowanie kamienia nazębnego i piaskowanie zębów. Jak dowiadujemy się w przychodni Ortodent w Baninie, często samo przeprowadzenie tych profilaktycznych zabiegów potrafi w zadowalający sposób rozjaśnić szkliwo poprzez usunięcie zmieniających jego barwę osadów. Wybielanie zębów warto więc zacząć właśnie od tych procedur.

Nowoczesne technologie

Jeśli bardzo zależy nam na czasie, możemy rozważyć poddanie się nieco bardziej kosztownemu zabiegowi z wykorzystaniem specjalnej lampy diodowej. Przyspiesza ona działanie preparatu wybielającego, którego stężenie w tym przypadku jest tak wysokie, że należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć dziąsła i szyjki zębowe. Dzięki tej metodzie w ciągu godziny zęby stają się bielsze nawet o 6 odcieni.

Jeszcze bardziej zaawansowana technologia zakłada użycie zamiast rzeczonej lampy – lasera o wybranej częstotliwości fal świetlnych. Pozwala to zredukować do minimum nadwrażliwość zębów, która potrafi towarzyszyć wybielaniu właściwie każdą z opisanych wyżej metod cechujących się wyraźną skutecznością.

Alternatywy

Niestety, żadna z nich nie ima się zębów martwych oraz wyjątkowo mocno przebarwionych. Te pierwsze wymagają rozjaśnienia od wewnątrz, a w związku z tym podania preparatu wybielającego wprost do kanału zęba. Alternatywnym sposobem jest aplikacja licówek, czyli cienkich porcelanowych płatków trwale mocowanych na wierzchu zębów. Zamaskują one też silne przebarwienia, podobnie jak stosowana zasadniczo do wypełnień żywica kompozytowa, której można nadać wybrany odcień i kształt, a następnie utwardzić ją lampą stomatologiczną i wypolerować.

śr. ocena 5 / głosów 5