Podstawowe zabiegi lecznicze stosowane w uzdrowiskach

Choć coraz częściej w uzdrowiskach skorzystać można z bogatej oferty relaksacyjno-pielęgnacyjnych zabiegów typu SPA, to podstawę kuracji wciąż stanowią zabiegi lecznicze. Wiele z nich wykorzystuje naturalne atuty danej miejscowości, decydujące o tym, że jest ona uzdrowiskiem – np. wody głębinowe. Oprócz hydroterapii liczyć możemy także na inne procedury, wchodzące w zakres m.in. fizykoterapii czy kinezyterapii.

zabiegi-spa

Kinezyterapia

Pod tym ostatnim pojęciem kryją się różnego rodzaju zajęcia wykorzystujące dobroczynne właściwości ruchu (w języku greckim kinesis to właśnie „ruch”). Ćwiczenia zostają odpowiednio dobrane do stanu zdrowia kuracjusza, a także oczekiwanego efektu, jaki mają przynieść. Niektóre wykonuje się na specjalnych maszynach lub z obciążeniem, inne bez, niektóre zaś w asyście wykwalifikowanego terapeuty. Do przykładów należą choćby:

  • gimnastyka pooperacyjna,
  • ćwiczenia poudarowe,
  • czynne ćwiczenia oddechowe,
  • trening interwałowy na cykloergometrze rowerowym (zalecany zwłaszcza w leczeniu i profilaktyce chorób naczyniowych),
  • ćwiczenia czynne wolne (inaczej UGUL, stosowane m.in. przy zanikach mięśni i w problemach ze stawami),
  • a także ćwiczenia ogólnorozwojowe, grupowe i indywidualne.

Fizykoterapia

Mianem fizykoterapii określamy natomiast zabiegi lecznicze wykorzystujące zjawiska fizyczne wywoływane przez bodźce zewnętrzne. Może chodzić na przykład o stymulację tkanek prądem stałym lub zmiennym o kontrolowanym natężeniu, laserem bądź ultradźwiękami, a także poprzez oddziaływanie magnetyczne czy niskie temperatury (krioterapia). Ciało można ponadto naświetlać specjalnymi lampami (bioptron, sollux) czy też intensywnie dotleniać. Czasem zaś prąd albo ultradźwięki służą przyspieszeniu wchłaniania leków podawanych na skórę. Dobór optymalnej formy zabiegu lub zabiegów terapeutycznych powinien nastąpić w wyniku konsultacji lekarskiej.

Hydroterapia

Opisane wyżej procedury tak naprawdę mogą mieć miejsce nie tylko w uzdrowisku. Co innego jednak zabiegi z wykorzystaniem wód stanowiących o wyjątkowości danej miejscowości. Słynie z nich na całą Polskę chociażby Uzdrowisko Nałęczów. Zażyć możemy tam kąpieli perełkowej, mocniejszego hydromasażu lub masażu wirowego czy wręcz biczów wodnych. Oprócz tego poddać się możemy inhalacjom i rozgrzewającym okładom (FANGO) oraz skorzystać z dobrodziejstw odpowiednio aplikowanego dwutlenku węgla podczas kąpieli kwasowęglowych – zarówno tych w orzeźwiającej wodzie źródlanej, jak i tych suchych, rekomendowanych osobom starszym i schorowanym.

śr. ocena 5 / głosów 5