Mezoterapia igłowa – kwalifikacje do wykonywania zabiegów

Dzięki zabiegowi mezoterapii igłowej w niechirurgiczny sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, odmłodzimy i poprawimy wygląd skóry, a także zapobiegniemy łysieniu oraz wypadaniu włosów. Zabieg, przeprowadzany w salonach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej, może być wykonywany na niemalże każdym obszarze ciała, nawet w rejonach najbardziej delikatnych, jak kąciki oczu. Kto może go przeprowadzić?

mezoterapia

Zabieg mezoterapii igłowej polega na dostarczaniu do organizmu substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych za pomocą niewielkich igieł, pistoletu do mezoterapii bądź specjalnego urządzenia. Skórę nakłuwa się na głębokości około 2-3 mm, aby ułatwić przeniknięcie substancji bezpośrednio do głębokich warstw skóry, w odstępach 5-10 mm. Dzięki takiej formie zabiegu nie są obciążane nerki lub wątroba, jak to ma  miejsce w przypadku podawania doustnych preparatów, ponadto, skóra, pobudzana nakłuciami i w wyniku mikrouszkodzeń, zaczyna się samoregenerować, produkując niezbędne substancje.

Zbawienna moc igły

Mezoterapia igłowa to zabieg wskazany wtedy, kiedy chcemy pozbyć się zmarszczek, poprawić wygląd skóry, ujędrnić ją i uelastycznić, usunąć przebarwienia oraz trądzik, a także rozstępy i celulit. Będzie doskonałym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz w przypadku wypadania włosów i łysienia.

Niezbędne kwalifikacje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, między innymi umową z 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej, Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakimi powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej jako usług w zakresie regeneracji, pielęgnacji oraz upiększania ciała, Umową z  5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi oraz Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej, kosmetolog i kosmetyczka mogą wykonywać zabiegi, niezdefiniowane jako zabiegi lecznicze. Mogą także wykonywać zabiegi medyczne, mające na celu regenerację, upiększenie lub pielęgnację ciała, o ile te zabiegi nie mieszczą się w definicji leczenia choroby lub przywracania funkcji ciała.

Ponieważ kwas hialuronowy, używany w mezoterapii igłowej, nie jest zarejestrowany jako substancja lecznicza i służy biorewitalizcji skóry, a zabiegi dotyczące przerwania ciągłości tkanek, według prawa, mogą być wykonywane przez kosmetologów oraz kosmetyczki, do wykonywania omawianego zabiegu nie jest wymagane wykształcenie medyczne. Niezbędne jest natomiast przejście odpowiedniego kursu, oferowanego na przykład przez Centrum Szkoleniowe Beauty Expert, i zakończonego otrzymaniem certyfikatu. W trakcie szkolenia, jego uczestnicy nabędą niezbędną wiedzę dotyczącą wskazań i przeciwwskazań do zabiegu, procedur, technik zabiegowych i możliwych powikłań. Tego typu szkolenie, przeznaczone także dla lekarzy, kończy się wydaniem odpowiedniego certyfikatu, na podstawie którego można wykonywać omawiany zabieg.  

śr. ocena 5 / głosów 4