Metody wybielania zębów

Choć nasze zęby powinny być przede wszystkim zdrowe, to dla wielu osób nie mniej ważny jest ich estetyczny wygląd. Jednym z kluczowych elementów pięknego uśmiechu jest zaś nienaganna biel zębów. Mało kto jednak z natury może się nią pochwalić, a w dodatku tak łatwo o przebarwienia spowodowane piciem kawy, herbaty czy soków, paleniem papierosów czy przyjmowaniem niektórych leków… Na szczęście istnieje co najmniej kilka sposobów, by nadać zębom śnieżny odcień.

wybielanie-zebow

Do najprostszych i najmniej kosztownych należą te z wykorzystaniem produktów dostępnych w drogerii. Mowa tu o wybielających płukankach i pastach (których z uwagi na bezpieczeństwo szkliwa nie należy jednak stosować dłużej niż 2 miesiące) czy szczoteczkach lepiej ścierających płytkę nazębną dzięki elementom gumowym – ale też o rozmaitych paskach, lakierach i żelach.

Paski, lakiery, żele

Substancją aktywną jest w nich zwykle nadtlenek wodoru, pozwalający uzyskać rozjaśnienie zębów na poziomie 2-4 odcieni. Niestety, metody te mają pewne wady. Paski wybielające obejmują zaledwie fragment łuku zębowego (od czwórki do czwórki), a przeznaczone do malowania zębów lakiery nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Z kolei żele wybielające stosuje się wraz ze specjalnymi nakładkami, które nie zawsze okazują się dobrze dopasowane, co skutkować może nierównomiernym rozjaśnieniem zębów lub podrażnieniem dziąseł.

Fachowa pomoc

Większość osób, którym zależy na skutecznym wybieleniu zębów, ostatecznie więc i tak ląduje w gabinecie stomatologa. Często zresztą nawet samo profesjonalne zdjęcie kamienia nazębnego połączone z piaskowaniem może przynieść całkiem zadowalające efekty. Dobrym pomysłem jest też ewentualna wymiana amalgamatowych plomb na nowe, wykonane z materiałów, które nie powodują przebarwień.

Nakładki na wymiar

Profesjonalne wybielanie zębów odbywa się natomiast obecnie na jeden z trzech sposobów, stosowanych m.in. w Centrum Stomatologicznym „New-Dent”. Pierwszym z nich jest metoda nakładkowa, której założenia są takie same jak w przypadku drogeryjnego żelu. Tutaj jednak żel ma nieco inny skład i wyższe, indywidualnie dobrane stężenie, nakładki natomiast wykonuje się na podstawie pobranych od pacjenta wycisków, w związku z czym są one idealnie dopasowane. Kuracja wybielająca – w zależności od stanu wyjściowego – trwa od kilku dni do paru tygodni, w jej trakcie zaś nie wolno palić ani jeść i pić produktów, które mogą zabarwić szkliwo (tzw. biała dieta). Efekty utrzymują się przez dwa-trzy lata. Po tym czasie wybielanie można powtórzyć, wykorzystując te same nakładki, o ile wciąż pasują.

Lampa i laser

Nieco droższą, ale znacznie bardziej spektakularną metodą (natychmiastowe wybielenie nawet o 6 odcieni) jest trwający około godziny zabieg z użyciem specjalnej lampy diodowej, która aktywuje działanie nakładanego na zęby preparatu. Wysokie stężenie w nim substancji aktywnych wymaga uprzedniego zabezpieczenia dziąseł i szyjek zębowych specjalnym środkiem ochronnym i gumową osłoną. Na podobnej zasadzie przebiega zabieg, w którym lampę zastępuje się laserem o odpowiedniej częstotliwości. Największą zaletą tej najbardziej zaawansowanej obecnie technologii jest ograniczenie ryzyka wystąpienia nadwrażliwości, na którą zęby są narażone przy każdej innej metodzie.

Inne sposoby

Na koniec warto wspomnieć, że zęby martwe oraz szczególnie mocno przebarwione wymagają nieco innego traktowania. Pierwsze trzeba rozjaśnić od wewnątrz, wprowadzając preparat wybielający do kanału zęba. Można też zastosować licówki, które sprawdzą się też w drugim przypadku. Są to cienkie porcelanowe płytki trwale mocowane po wierzchniej stronie zębów. Inna maskująca metoda to nałożenie na ząb stosowanej zasadniczo do wypełnień żywicy kompozytowej w wybranym odcieniu, nadanie jej właściwego kształtu oraz utwardzenie specjalną lampą i wypolerowanie na koniec.

śr. ocena 5 / głosów 5