Jak skompletować idealny strój na motor?

Ubranie motocyklisty ma służyć nie tylko ochronie przed dojmującym zimnem podczas jazdy, ale również – i przede wszystkim – zabezpieczać ciało przed urazami powstającymi w czasie wypadku. Zwykła wywrotka może skończyć się bardzo poważnymi obrażeniami, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ubranie. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać kompletując strój na motor.

ubior-motocyklisty

Kask

Żaden świadomy motocyklista nie usiądzie za kierownicą i nie ruszy w drogę bez odpowiedniego zabezpieczenia głowa. Dlaczego? Ponieważ głowa i kark to najbardziej newralgiczne części naszego ciała – ich uszkodzenie w czasie wypadku może bardzo łatwo skończyć się śmiercią na miejscu lub trwałym kalectwem. Z tego właśnie powodu nie warto oszczędzać na kasku – jeśli chcemy być bezpieczni na drodze, powinniśmy wybierać jedynie nowe, nieużywane kaski od uznanych marek i sprawdzonych dostawców. Solidny kask powinien być wykonywane z takich materiałów jak włókno szklane bądź multikompozyt. Bardzo ryzykowne jest kupowanie kasków używanych, które nawet mimo świeżego wyglądu mogą zapewniać dużo gorszą ochronę głowy.

Ubrania

Po upadku z rozpędzonego motocykla ciało motocyklisty, o ile nie zatrzyma się na żadnej przeszkodzie, sunie bądź przetacza się po drodze jeszcze przez kilkanaście metrów. Szorstka nawierzchnia działa wtedy jak papier ścierny, który potrafi zedrzeć skórę aż do mięśni. Żeby chronić się przed tak poważnymi obrażeniami, musimy zadbać o odpowiednie okrycie wierzchnie, czyli kurtkę oraz spodnie. Z czego powinny być one wykonane? Z pewnością należy zrezygnować ze zwykłych jeansów, które nosimy na co dzień, bowiem nie dają one żadnej ochrony przed większymi otarciami. Dobrym wyborem są ubrania wykonywane z nowoczesnych materiałów takich jak CovecTM. Materiał ten to kosmiczna technologia wykorzystywana przez NASA – jest niezwykle odporny na uszkodzenia, trwały, zapewnia znakomitą ochronę przez wiatrem i chłodem, a jednocześnie odpowiednią wentylację ciała podczas upałów. A co nie mniej ważne – ubrania z niego wykonane są wygodnie, nie ograniczają swobody ruchu i świetnie wyglądają. Ubrania uszyte z CoverTM znajdziemy w ofercie firmy marki Bullit.

Rękawice i buty

Ochrona dłoni i stóp jest równie ważna, co ochrona pozostałych części ciała, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się również w odpowiednie rękawice i buty. Odradza się korzystania ze zwykłych akcesoriów, które nosimy na co dzień, takich jak trampki, adidasy czy półbuty – nie zapewniają one odpowiedniej ochrony wrażliwych stawów. Ryzykowne jest również zaopatrywanie się w buty i rękawice pochodzące z drugiej ręki. Chodzi nie tylko o ich jakość i trwałość, ale również o nasze zdrowie – brak odpowiedniej higieny poprzedniego właściciela tych akcesoriów może zaowocować przykrymi dolegliwościami, np. grzybicą.

śr. ocena 5 / głosów 5