Wady i zalety posłania dziecka do żłobka

Każdy rodzic chciałby poświęcać swojemu dziecku jak najwięcej uwagi i być przy tym, jak odkrywa świat. Jednak poza troską, opieką i wychowaniem, na barkach rodziców spoczywa także utrzymanie malucha, czyli praca. Ktoś w tym czasie musi zająć się naszą pociechą, a niestety nie zawsze mogą być to dziadkowie czy zatrudniona na etacie niania. Stajemy przed dylematem, czy posłać dziecko do żłobka, czy zrezygnować z pracy?

zlobek

Bliskość rodziców

Małemu dziecku najlepiej jest przy rodzicach, co zostało naukowo udowodnione i nikt z pewnością tej tezy nie będzie kwestionował. Dzieci najlepiej rozwijają się przy osobach bliskich, które mogą poświęcić im najwięcej uwagi. Wadą posyłania dziecka do żłobka jest rozłąka z rodzicami na kilka godzin w czasie dnia. Trzeba jednak rozróżnić świadome pozostanie z dzieckiem w domu od swojego rodzaju przymusu. Jeżeli kobieta odkłada na bok swoją aktywność zawodową świadomie, by zostać w domu z dzieckiem, jest to rozwiązanie lepsze niż żłobek. Inaczej gdy traktuje pozostanie przy maluchu jako przytłaczający obowiązek, a tak się zdarza, choć mało która mama się do tego przyzna.

Integracja społeczna

Choć dzieci nie pamiętają pierwszych trzech lat swojego życia, poza drobnymi przebłyskami, to już w okresie nabierania świadomości kształtuje się ich zdolność do integracji z ludźmi. Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami, szybko uczą się odbierać nowe bodźce zewnętrzne. Dziecko w żłobku, a później w przedszkolu, może nauczyć się kontaktu z rówieśnikami, wspólnych zabaw i zajęć. Ciekawy opis metod pracy żłobka i przedszkola zobaczymy na stronie Niepublicznego Centrum Edukacyjnego „Familia” w Katowicach. Jeżeli decydujemy się na pozostanie z dzieckiem w domu, czy pozostawienie go pod opieką dziadków lub niani, warto zadbać o to, by miało ono kontakt z innymi dziećmi. Niestety bywa to skomplikowane, więc pod tym względem żłobek ma przewagę.

Opłaty za żłobek

Posyłając dziecko do żłobka, musimy liczyć się z opłatami. Dotyczy to zarówno jednostek publicznych, jak i niepublicznych. Dla osób, które zarabiają niewiele, na przykład pracując na pół etatu za najniższe wynagrodzenie krajowe, posłanie dziecka do żłobka staje się nieopłacalne. W przypadku osób, które zarabiają więcej, opłaty za żłobek możemy kolokwialnie nazwać kosztami ponoszonymi za możliwość uzyskiwania dochodów. Przy czym wybierając placówkę, warto dopłacić  więcej za wyższy standard i jakość opieki – w końcu żaden z rodziców nie chce oszczędzać na swoim dziecku.