Co warto wybrać z oferty zajęć dodatkowych dla przedszkolaków?

Różnego rodzaju zajęcia dodatkowe przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym pozytywnie wpływają na ich wszechstronny rozwój, pozwalają na naukę wielu umiejętności i przyswojenie wiedzy z różnych dziedzin. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio wybrane zajęcia to takie, które wzbudzą zainteresowanie dziecka, a uczestnictwo w nich będzie sprawiało maluchowi przyjemność.

zajecia-dla-dzieci

Zajęcia w przedszkolu

Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko intensywnie się rozwija, kształtuje swoją osobowość, uczy się funkcjonowania w społeczeństwie i nabywa ważnych umiejętności. Jego umysł jest bardzo chłonny i pozwala na szybkie przyswojenie wielu informacji. Z tego powodu warto jest zapewnić maluchowi takie warunki, które pozwolą mu na wszechstronny rozwój i zdobycie szeroko pojętej wiedzy. W tym celu powinniśmy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, pamiętajmy jednak, aby były one zgodne z jego zainteresowaniami i predyspozycjami, a także, by nie stały się przykrym obowiązkiem, a stanowiły przede wszystkim źródło przyjemności i dodatkową atrakcję. Istotne jest, aby dziecko wyrażało chęć udziału w danych zajęciach – inaczej mogą stać się one przyczyną niepotrzebnego stresu. Należy wziąć pod uwagę, iż dzieci w wieku przedszkolnym muszą mieć zapewnioną możliwość swobodnej zabawy przez większość czasu, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój i funkcjonowanie, dlatego pamiętajmy, aby dziecko nie było przytłoczone nadmiarem zajęć dodatkowych.

Przyswajanie wiedzy i nauka umiejętności również powinna odbywać się poprzez zabawę i być atrakcyjna dla malucha, dzięki czemu wzbudzi jego zainteresowanie i przełoży się na chęć udziału w danych zajęciach – dodaje specjalistka reprezentująca Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik.

W przypadku młodszych lub nieśmiałych dzieci warto zainteresować się zajęciami, w których rodzic uczestniczy razem z dzieckiem. Dzięki temu maluch zyska pewność siebie i chętniej otworzy się na nowe wyzwania, a także zasymiluje się z grupą zachowując przy tym poczucie bezpieczeństwa wynikające z obecności rodzica, co w późniejszym etapie zaowocować może lepszym funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej.

Jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Zajęcia muzyczno-ruchowe – pozwalają na rozwijanie poczucia rytmu i uwrażliwienie słuchu muzycznego. Granie na instrumentach muzycznych przyczynia się do poprawy rozwoju intelektualnego. Rytmika umożliwia poprawę koordynacji ruchowej i poznanie prostych układów tanecznych. Stymuluje również pamięć poprzez naukę różnorodnych piosenek.

Zajęcia ruchowe, gimnastyka – poprawiają sprawność ruchową i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju fizycznego. Pozwalają na pozytywne rozładowanie energii, przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu.

Zajęcia artystyczne, plastyczne – rozwijają sprawność manualną i ćwiczą motorykę małą. Na tych zajęciach kształtowane jest poczucie estetyki. Ponadto dzieci mają możliwość poznania różnych form sztuki i technik plastycznych.

Zajęcia literackie – działają pozytywnie na rozwój wyobraźni, uczą poprawności językowej i wzbudzają zainteresowanie literaturą. Wzbogacają także zasób słownictwa, stymulują umysł dziecka do słuchania ze zrozumieniem, uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków poprzez stawianie odpowiednich pytań i formułowanie właściwych odpowiedzi.

Zajęcia teatralne, drama – pozwalają na wyrażanie i uczą rozpoznawania emocji oraz uczuć za pomocą słów, gestów, mimiki i zachowania. Mają również formę terapeutyczną – niejednokrotnie umożliwiają dziecku zrozumienie własnych problemów i uczą radzenie sobie z nimi.

śr. ocena 5 / głosów 5