Taniec towarzyski – korzyści dla ciała i ducha

Jesteś znudzona, zmartwiona, smutna? Czegoś Ci brakuje w życiu? Spróbuj tańca towarzyskiego, który ma dużo korzyści dla ciała i ducha. Poznasz nowych ludzi, rozruszasz kości i stawy, nauczysz się nowych kroków, a przede wszystkim odkryjesz nową wersję siebie, której wcześniej nie znałaś. Dlaczego jeszcze warto spróbować tańca towarzyskiego? Dowiesz się tego z lektury artykułu.

taniec-towarzyski

Taniec towarzyski – korzyści dla ducha

O to, jak taniec towarzyski wpływa na psychikę, zapytaliśmy instruktorkę Szkoły Tańca APT z Lublina:

Człowiek bez towarzystwa innych ludzi usycha jak kwiat bez wody. W naszej szkole tańca często widujemy, jak na pierwsze zajęcia przychodzą samotne osoby i z zajęć na zajęcia ośmielają się na innych ludzi. Pod koniec kursu mają już dużo znajomych, czasem przyjaciółkę od serca, a czasem partnera na resztę życia. Fizyczny kontakt z drugim człowiekiem w tańcu dodaje energii i nastawia pozytywnie do świata. Taniec towarzyski to idealne antidotum na stres, zmęczenie i poczucie, że „najlepsze już za nami”, bo w tańcu można znów poczuć się jak za młodych lat.

Ruch w tańcu pobudza wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Taniec towarzyski to zdrowa alternatywa dla topienia smutków w alkoholu czy smucenia się w samotności. To sposób na wypocenie z siebie problemów i pobudzenie mózgu do konstruktywnego działania.

Taniec towarzyski wpływa pozytywnie na ciało, zwiększa świadomość naszych atutów, a kolejne sukcesy w tańcu dodają pewności siebie. Tańcząc łatwiej jest być sobą i radzić sobie z otaczającym nas światem.

Taniec towarzyski – korzyści dla ciała

Nie sposób też zignorować wpływu wysiłku fizycznego na zdrowie fizyczne. Salsa czy hip-hop potrafią być bardzo dynamiczne i pobudzić krążenie w całym ciele. Specjaliści zalecają 30 minut ruchu 3 razy w tygodniu, przy zachowaniu tętna 130 uderzeń na minutę. Dwie 45-minutowe lekcje Latino fitness czy tanga argentyńskiego w tygodniu można potraktować nie tylko jako dobrą zabawę, ale też jako prewencję zawału serca, udaru mózgu czy choroby Alzheimera.

Dodatkowo nauka tańca towarzyskiego odejmuje kilogramów i lat. Wysiłek fizyczny spala tkankę tłuszczową, na miejscu której pojawiają się mięśnie. Skóra przy tym nie traci na jędrności, a wręcz zyskuje przez dynamiczne ruchy w takt muzyki. Zwiększa się też koordynacja ruchowa i gęstość kości, co zapobiega bardzo groźnym w skutkach złamaniom kości udowej u starszych kobiet z osteoporozą.

Taniec towarzyski to nowe ruchy, nowe miejsce i nowi ludzi, a więc wyzwanie dla pragnącego stymulacji mózgu, który musi teraz wytworzyć nowe ścieżki myślowe i zdobyć nowe umiejętności. W ten sposób można utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną do późnej starości.

śr. ocena 5 / głosów 5