Jakie akcesoria potrzebne są na wakeboard?

Wakeboarding to sport, który w ostatnich czasach zdobywa bardzo dużą popularność wśród miłośników wodnego szaleństwa. Stanowi on połączenie trzech innych dyscyplin – snowboardingu, sufingu oraz jazdy na nartach wodnych, a polega na jeździe na desce trzymając się liny na wyciągu. Do uprawiania wakeboardingu potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Jakiego?

wakeboard

Przede wszystkim deska

Deska to kluczowy element wyposażenia do wakeboardingu. Wybór desek jest bardzo szeroki – część modeli skierowana jest do osób początkujących, które dopiero opanowują sztukę jazdy, pozostałe do profesjonalistów, którzy nie tylko jeżdżą, ale również wykonują różnego rodzaju sztuczki, np. skoki, salta i obroty. Deski z obu tych grup różnią się nieco konstrukcją. Modele dla początkujących mają płaski bądź prawie płaski spód oraz pojedyncze finy z przodu i z tyłu. Deski dla zaawansowanych mają profilowany spód i od dwóch do trzech fin na obu końcach – takie rozwiązanie zapewnia bardzo precyzyjną kontrolę na deską.

Finy

Czym są wspomniane wcześniej finy?

Są to pionowe stateczniki, które montuje się z przodu i z tyłu deski – mówi przedstawiciel firmy Bezpieczna PrzystańIch zadaniem jest zwiększenie stabilności podczas jazdy. Deska bez finów zbytnio ślizga się na powierzchni wody i „ucieka” spod nóg. Wysokość fin wynosi on 0,5 do 3 cali – generalna zasada mówi, że im wyższa fala, tym większa powinna być fina. Niektóre deski wyposażone są fabrycznie w finy, do innych konieczne będzie ich dokupienie. W zależności od preferowanego stylu jazdy powinniśmy zainwestować w odpowiednią ilość fin – pojedyncze finy będą niewystarczające dla amatorów dużych prędkości.

Wiązania

Przypominają nieco buty narciarskie i pełnią tę samą funkcję – łączą stopę z deską, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zawodnik straci z nią kontakt. Wiązania dzielimy na zamknięte i otwarte – pierwsze z nich całkowicie obudowują stopę, w drugich palce są odsłonięte. Wiązania powinny być oczywiście bardzo dobrze dobrane do rozmiaru oraz kształtu stopy, aby nie były ani zbyt luźne, ani też zbyt ciasne i obcierające. Istotny wpływ na dobór wiązań ma również styl jazdy. Osoby preferujące szybką jazdę bez tricków powinny kupić sztywne wiązania, z kolei amatorzy sztuczek – miękkie.

Ubranie i zabezpieczenie

Dla większego bezpieczeństwa, szczególnie jeśli jesteśmy początkujący, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią odzież ochronną, czyli kask oraz kamizelkę. Przy dużych prędkościach woda staje się twarda jak beton, przewrócenie się podczas jazdy na desce może skończyć się dla nas bardzo poważnymi urazami, nawet złamaniami.

śr. ocena 5 / głosów 5