Zastosowanie i wybór wibroizolatorów

Wibroizolatory ograniczają drgania, które wynikają z sił dynamicznych działających impulsowo lub okresowo zmiennych. Powstają one w wyniku działania maszyn oraz urządzeń i przenoszą się na budynki i otoczenie. Sprawia to, że są zagrożeniem dla elementów konstrukcyjnych budowli, a nawet dla zdrowia ludzi. Użycie wibroizolatorów pozwala znacznie zmniejszyć siły dynamiczne, które przenoszone są na podłoże. Z artykułu dowiecie się, w jaki sposób wybrać wibroizolator i jak go skutecznie zastosować.

Gdzie wykorzystuje się wibroizolatory?

Przebywając w niektórych pomieszczeniach, można odnieść wrażenie, że wyraźnie słychać kroki oraz głosy przechadzających się w dość dużej odległości osób. Jest to jednak fakt – budynki często nie mają dobrego wyciszenia, wpływającego na komfort ich użytkowników. Z pomocą przychodzą wibroizolatory, które można dostrzec w wielu miejscach. Są nimi zazwyczaj specjalne maty i płyty, skutecznie redukujące dźwięki uderzeniowe w budownictwie. Mają zastosowanie w:

  • hotelach,
  • szkołach i uniwersytetach,
  • bibliotekach,
  • szpitalach i domach opieki,
  • supermarketach,
  • klubach fitness i siłowniach,
  • biurach wielkoprzestrzennych,
  • halach produkcyjnych i magazynowych.

Maty i płyty wibroizolacyjne są wykonane z elastomerów, które mają właściwości sprężynujące i tłumiące. Pozwalają one na ograniczenie drgań i wibracji również w zakładach produkcyjnych, w których znajdują się różnego rodzaju maszyny. Cierpią na tym zwłaszcza pracownicy, wykonujący swoją pracę w niesprzyjających warunkach. Aby zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie drgań, urządzenia można ustawić na fundamencie (im cięższy, tym większa skuteczność tego działania) lub na wibroizolatorach, które jako elementy pośrednie między urządzeniem a podłożem, są w stanie znacznie zmniejszyć siły dynamiczne przenoszone na podłoże. Pytanie – jak właściwie dobrać wibroizolatory?

Na co zwracać uwagę przy wyborze wibroizolatorów?

Do prawidłowego wyboru wibroizolatora w przemyśle należy przede wszystkim określić rodzaj maszyny, której drgania i wibracje należy ograniczyć (agregat prądotwórczy, wentylator, tokarka, pompa), jej ciężar całkowity oraz ilość i rodzaj otworów w podstawie. Wszystkie te informacje pomogą ustalić, czy wibroizolatory będą ustawione swobodnie na posadzce, czy do niej przymocowane, a także jakie będą ich obciążenia jednostkowe. Znajomość częstotliwości drgań własnych maszyny pozwala z kolei na dobór wibroizolatorów o częstotliwości, zapewniającej optymalną skuteczność wibroizolacji.

Warto również sprawdzić grubość podstawy maszyny, aby dobrać wystarczająco długą śrubę w wibroizolatorach, oraz czy pracują one w określonych warunkach środowiskowych, np. w wysokiej temperaturze lub w kontakcie z żywnością. To pozwoli dobrać wibroizolatory, które zapewnią właściwe funkcjonowanie i odpowiednią trwałość – wyjaśnia specjalista z firmy Wilhelm Herm. Müller, specjalizującej się w technikach: napędowej, transportu oraz tłumienia drgań, w ramach której oferuje m.in. płyty wibroizolacyjne oraz amortyzatory gumowo-metalowe.

śr. ocena 5 / głosów 5