Zastosowanie drutów rdzeniowych

Druty rdzeniowe to specjalny rodzaj drutów, który wykorzystywany jest do spawania oraz napawania. Funkcjonują one także pod nazwą drutów proszkowanych FCAW i zbudowane są z metalowej rurki lub pręta wypełnionego proszkiem o odpowiednim składzie dopasowanym do materiału, który będzie za ich pomocą spawany. Jakie najważniejsze zastosowania posiadają druty rdzeniowe?

drut-rdzeniowy

Druty rdzeniowe i metody spawania, które je wykorzystują

Podstawowym zastosowaniem drutów rdzeniowych jest spawanie lub napawanie metali. Doskonale nadają się one do spawania za pomocą różnych metod – druty rdzeniowe mogą być wykorzystywane na przykład do spawania lub napawania za pomocą metody MIG oraz MAG z osłoną gazową. Doskonale sprawdzają się także do spawania lub napawania drutem samo osłonowym bez użycia gazu osłonowego. Mogą być także wykorzystywane do spawania metodą SAW przy użyciu łuku krytego lub topniaka oraz do spawania warstwy graniowej za pomocą metody TIG z samo osłonowym prętem rdzeniowym. Druty rdzeniowe dysponują większą gęstością prądu, gdyż jego znaczna część przepływa przez zewnętrzną część przewodnika. Dzięki takim właściwościom szybciej ulegają stapianiu, co przyspiesza proces spawania. Ich wykorzystanie ma więc duży wpływ na opłacalność całego procesu oraz pozwala na obniżenie kosztów spawania. Spawanie z udziałem drutów rdzeniowych jest więc wydajne, szybkie oraz ekonomiczne. Druty rdzeniowe do różnego rodzaju technik znajdziemy przykładowo w ofercie firmy Welding Alloys.

Druty rdzeniowe i ich dwa rodzaje

Takie właściwości drutów rdzeniowych sprawiają, że są one chętnie stosowane zwłaszcza przy produkcji wysokiej jakości konstrukcji metalowych, w przypadku których ogromne znaczenie ma wydajność, ograniczenie kosztów ich wytwarzania oraz uzyskiwanie doskonałych efektów. Z tego powodu druty rdzeniowe najczęściej wykorzystywane są w firmach, w których szczególne znaczenie ma ograniczenie wydatków na produkcję oraz oferowanie konkurencyjnych cen. Druty rdzeniowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest drut produkowany z taśmy zasypywanej proszkiem, która jest formowana w rurkę oraz zamykana w odpowiedni sposób. Takie druty rdzeniowe posiadają cieńszą ściankę oraz przenoszą większe ilości prądu, co gwarantuje jeszcze wyższą wydajność spawania. Drugim ich rodzajem są natomiast druty rdzeniowe wytwarzane z zespawanej rurki zasypanej proszkiem, która następnie zostaje przeciągnięta do pożądanej średnicy. Takie druty rdzeniowe posiadają z kolei grubsze ścianki oraz doskonale sprawdzają się do spawania metali wysokowytrzymałych, drobnoziarnistych oraz przy konstrukcjach energetycznych.

śr. ocena 5 / głosów 5