Zalety posiadania szyberdachu

W trakcie upalnych dni warto skorzystać z samochodowej, elektronicznej klimatyzacji. W przypadku starszych modeli aut – z lat 80. i 90. – prawdziwą furorę robiła klimatyzacja „manualna”, czyli tzw. szyberdach. W wielu egzemplarzach był on montowany seryjnie, w innych dokładany podczas eksploatacji. Jakie są zalety posiadania szyberdachu i jak o niego dbać? O tym przeczytacie w naszym artykule.

„Klimatyzacja dla ubogich”

Okno dachowe, czyli popularny szyberdach, był w niedalekich czasach koniecznością (klimatyzacja była wtedy prawdziwym luksusem, montowanym za ogromną dopłatą). Obecnie można go określić „klimatyzacją dla ubogich”, chociaż oba wynalazki mają ten sam cel. Szyberdach wpływa na cyrkulację powietrza we wnętrzu samochodu. Wystarczy go otworzyć, aby ciepłe powietrze zostało wyssane na zewnątrz, a chłodniejsze zassane z zewnątrz.

Jakie cechy posiada szyberdach?

Jazda z otwartym szyberdachem ma dużą przewagę nad jazdą z otwartymi bocznymi szybami. Wyraża się ona w niewielkiej ilości hałasu i wibracji powietrza po jego otwarciu. Jego lokalizacja (nad głowami kierowcy i pasażera) umożliwia wpłynięcie powietrza do wewnątrz samochodu już za nimi, w przeciwieństwie do szyb bocznych – po ich otwarciu uderza bezpośrednio po głowie. Ponadto, szyberdach pozwala poczuć przestrzeń nad głowami i doświetla auto w ponure dni. Można go również zostawić w pozycji uchylonej po zaparkowaniu i zamknięciu samochodu, aby po powrocie zastać wnętrze mniej nagrzane. Co ciekawe, w czasie opadów deszczu delikatne uchylenie szyberdachu pozwoli szybciej usunąć parę z szyb, a także pozbyć się dymu z kabiny, co ułatwia życie palaczom i ich pasażerom. Wiele osób zwraca jednak uwagę na estetykę – fabrycznie zamontowany szyberdach znacznie poprawia wygląd samochodu. Należy o tym pamiętać, decydując się na montaż szyberdachu we własnym zakresie.

Sterowane ręcznie czy elektroniczne?

Montowane szyberdachy mogą być: mechaniczne, elektryczne, uchylne i odsuwane. Bardzo popularne są okna dachowe uchylne sterowane ręcznie za pomocą korbki, a najbardziej luksusowe szyberdachy są sterowane elektroniką. W przypadku kupna samochodu z szyberdachem warto dokładnie go przetestować, zmieniając położenie oraz tryby pracy i zwracając uwagę na hałasy przy zamykaniu. Szyberdach można także zamontować w warsztatach samochodowych. Jednym z nich jest BAS z Zabrza, który oferuje montaż tego elementu, spełniającego wymagania szyberdachów fabrycznie montowanych w nowych samochodach.

śr. ocena 5 / głosów 5