Wymagania prawne obowiązujące podczas produkcji suplementów diety

Suplementy diety cieszą się stale rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego – mają szereg zastosowań. Wspierają nas w walce z wirusami i bakteriami, wzmacniają naszą odporność i pomagają utrzymać zgrabną sylwetkę. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze sięgać po suplementy najwyższej klasy, które produkowane są zgodnie z wszelkimi obowiązującymi normami. Jakie są wymagania prawne dotyczące produkcji suplementów diety?

produkcja-lekow

Regulacje prawne

Przy produkcji suplementów istotne są normy zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (art. 27 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia – Dz. U. Nr 171, poz. 1225). Dokument przedstawia między innymi spis składników mineralnych i witamin, które mogą być używane przy produkcji suplementów oraz zasady, według których powinny być oznakowane. Spełnione muszą być również normy związane z informacjami dotyczącymi produktów – z prawidłowym wskazaniem ich właściwości oraz dawkowaniem. Muszą się znaleźć także wskazówki dotyczące ich przechowywania oraz podkreślenie, że suplement nie jest substytutem prawidłowej diety.

Producent suplementów diety

Dobre, renomowane firmy, zajmujące się produkcją suplementów diety, dbają, o najwyższą jakość procesu produkcyjnego i przestrzegają wszystkich norm. Zaufaniem w branży cieszy się Exim Pharma w Warszawie – firma, mająca wieloletnie doświadczenie w produkcji suplementów, kosmetyków i wyrobów medycznych, która dzięki rozbudowanej bazie technologicznej oferuje szeroki wybór form wytwarzania. Firma realizuje zamówienia w oparciu o system HACCP (analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli), co jest niezwykle istotne dla Państwowych Inspektoratów Sanitarnych.

Produkcja

Proces wytwarzania suplementów diety polega na opracowaniu technologii oraz składu produkcji, a następnie na wytwarzaniu produktu, pakowaniu i etykietowaniu. Najczęstsze formy wytwarzania to kapsułka twarda, kapsułka twarda wegetariańska, tabletka, proszek, granulat, zawiesina, krople, syrop i kapsułka miękka. Natomiast najpowszechniejsze rodzaje opakowań to blistry, kartoniki, butelki i słoiki.

Produkcja suplementów diety to odpowiedzialne zajęcie, które należy zlecić zaufanej firmie, dbającej o przestrzeganie wszystkich, restrykcyjnych norm. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że suplementy będą najwyższej klasy i spełnią oczekiwania konsumentów.

śr. ocena 5 / głosów 4