Wybór części do maszyn rolniczych – oryginalne czy zamienniki?

Gdy jakiś elementy maszyny rolniczej ulegnie uszkodzeniu lub zużyciu, rolnik stara się jak najszybciej go wymienić. Każdy dzień przestoju to straty i opóźnienia. Niestety, taka naprawa to nieprzewidziany wydatek, często niemały. Pokusa, aby sięgnąć po tańsze zamienniki oryginalnych części, jest bardzo silna. Co jest lepszym rozwiązaniem: części od producenta maszyny czy zamienniki?

Zamienniki części do maszyn rolniczych – czy warto?

Zamienniki oryginalnych części do maszyn rolniczych mają ogromną zaletę – są tańsze. Niższa cena sprawia, że wiele osób wybiera właśnie je, aby wymiana elementu nie obciążyła nadmiernie budżetu.

Nie brakuje jednak osób, które unikają zamienników i stawiają wyłącznie na oryginalne części. Wokół tych pierwszych narosło wiele mitów i obaw. Wynika to z faktu, że ilu producentów, tyle różnych wyrobów, które nie są porównywalne pod względem jakości wykonania i materiałów. Zamiennik zamiennikowi nierówny!

Zamiennik części do maszyny rolniczej może okazać się bardzo dobrym wydatkiem – mówi specjalista z Agro JD. – Ich wybór jest ogromny. W tym segmencie znajdziemy zarówno elementy bardzo niskiej jakości, jak i takie, które nie odbiegają znacząco od oryginałów pod żadnym względem. Dobre zamienniki części do maszyn rolniczych to wierne odwzorowanie oryginałów, tyle że pozbawione logo znanego producenta.

Warto zatem szukać oszczędności, sięgając po zamienniki, o ile wybierzemy te wyższej jakości. Dobre sklepy z częściami do maszyn rolniczych oferują wyłącznie sprawdzone elementy, które dodatkowo są poddawane testom przed wprowadzeniem do sprzedaży. Należy uważać jedynie na najtańsze części – jeśli cena jest „podejrzanie” niska, może to wynikać z użycia gorszej jakości materiałów. Porządne zamienniki, choć kosztują mniej od oryginalnych części, są pełnowartościowym towarem, więc nie mogą być skrajnie tanie.

Zalety wybierania oryginalnych części do maszyn rolniczych

Oryginalne części zamienne mają swoją cenę, ale mają też swoją wartość. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup oryginału:

  • Pewna jakość. Każda sprzedawana część jest produkowana pod ścisłym nadzorem i testowana, a logo uznanej marki powinno być jednocześnie dowodem wysokiej jakości produktu.
  • Pewność wyboru – nie wiesz, czy dana część będzie odpowiednia do Twojego modelu maszyny rolniczej? Wystarczy sprawdzić jej numer katalogowy.
  • Gwarancja – jeśli masz nową maszynę, serwisowanie jej przy użyciu oryginalnych części zamiennych sprawi, że zachowasz gwarancję na zakupiony sprzęt. Co więcej, oryginalne części zamienne także objęte są niezależną gwarancją, więc w razie awarii lub wady fabrycznej możesz liczyć na pomoc producenta.

Kupno oryginalnej części zamiennej to rozwiązanie proste i pewne. Jeśli jednak nie musisz już pamiętać o gwarancji na maszynę rolniczą i wiesz dokładnie, jakiej części potrzebujesz, dobry zamiennik może sprostać Twoim oczekiwaniom, a jednocześnie ograniczyć nieco wydatki.

śr. ocena 5 / głosów 6