Urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów pompowych

Układy pompowe wykorzystywane są do przesyłu mediów w stanie ciekłym o różnej gęstości. Składają się z powiązanych ze sobą elementów, które stosuje się do wykonywania danych czynności, określonych parametrów (wysokość podnoszenia, wydajność i moc) oraz właściwości. W naszym artykule zajmiemy się krótką charakterystyką urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układów pompowych. Zapraszamy do lektury.

Istotny element zestawów hydroforowych

Układy pompowe są wykorzystywane w zestawach hydroforowych, których rolą jest dostarczenie odpowiednich ilości wody w sieciach i instalacjach o określonym ciśnieniu. Ponadto, zmniejszają one zużycie energii elektrycznej i ułatwiają sterowanie oraz monitorowanie sieci wodociągowej, aby zapewnić właściwe parametry jej zasilania.

W skład układów pompowych wchodzą pompy lub baterie pomp wraz z rurociągami ssawnym i tłocznym. Działanie pomp – ich poprawna, długotrwała praca, cechująca się niezawodnością oraz minimalnym zapotrzebowaniem na energię i obsługę – warunkuje realizację procesów przemysłowych. W niektórych obszarach (przemysł energetyczny czy górniczy) przestój w ich pracy może doprowadzić nawet do zagrożenia zdrowia i życia ludzi, a także kosztownych strat dla przedsiębiorstwa. Tak odpowiedzialna rola pomp, a co za tym idzie układów pompowych, sprawia, że są nazywane układami krytycznymi.

Zmieniające się warunki techniczno-ekonomiczne skłaniają do poszukiwań innego niż klasyczne, oparte o dane statystyczne, podejścia do projektowania układów pompowych. Ich nowoczesne wersje, budowane jako układy hybrydowe, łączą w sobie wiedzę inżynierską z obszaru konstrukcji i budowy maszyn, hydrauliki, automatyki oraz eksploatacji, z nowoczesnymi technologiami z zakresu informatyki i systemów zarządzania.

Rodzaje pomp pionowych

Do prawidłowego funkcjonowania układów pompowych polecam wykorzystanie pomp pionowych wielostopniowych. W naszej ofercie posiadamy kilka pomp tego rodzaju. Pompa e-SV jest wykonana ze stali nierdzewnej i sprzężona ze standardowym znormalizowanym silnikiem. Ma ona szerokie zastosowanie w przemyśle, nadaje się do przetłaczania cieczy średnio agresywnych, wody zdemineralizowanej czy roztworów glikolu. W ramach serii SVI produkowane są pompy odśrodkowe z zanurzoną częścią ssawną, a VM jest nowoczesną i solidną konstrukcją, przeznaczoną do pompowania wody w większości budynków – od jednorodzinnych domów do 10-piętrowych bloków – wymienia ekspert z firmy Fluid Control, która specjalizuje się w budowie energooszczędnych układów pompowych VDH, nowoczesnych systemów sterowania pompami, a także dostawą pomp, armatury i elementów AKPiA dla przemysłu oraz przedsiębiorstw wodociągowych.

śr. ocena 5 / głosów 5