Trudne kredyty – co to takiego?

Doświadczenie wielu klientów banków pokazuje, że instytucje te nie zawsze chętnie udzielają kredytów i nie każdy może liczyć na tego rodzaju pomoc finansową. Na szczęście osoby będące w potrzebie mogą skorzystać z tzw. trudnych kredytów bankowych, stanowiących szybką pomoc w szybkim przezwyciężeniu trudności finansowych. Więcej o takich kredytach w naszym artykule.

trudny-kredyt

Czym są trudne kredyty bankowe?

Tym mianem określamy świadczenia udzielane osobom fizycznym lub przedsiębiorcom znajdującym się w złej sytuacji finansowej lub posiadającym niekorzystną historię kredytową, niepozwalającą na uzyskanie normalnego kredytu bankowego. Banki odmawiają udzielenia kredytu, gdy klient posiada niską punktację w Biurze Informacji Kredytowej. Niski scoring w BIK oznacza dla banku, że kredytobiorca może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Przy ustalaniu wiarygodności klienta bierze się pod uwagę m.in. jego aktywność kredytową, terminowe spłacania kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt. W przypadku przedsiębiorców przeszkodą w uzyskaniu kredytu w banku mogą być też zaległości klienta w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym. Banki nieprzychylnie ocenią również osoby o niskich dochodach, zatrudnione na umowie o dzieło lub mające już zobowiązania kredytowe. Na korzyść ubiegającego się o kredyt nie przemawiają również liczne zapytania kredytowe w BIK.

Jak uzyskać trudny kredyt?

Jeśli więc bank odmówił kredytu, zamiast załamywać ręce, warto skorzystać z instytucji pośredniczącej między bankami a klientami znajdującymi się w trudnej sytuacji finansowej. Przykładem firmy prowadzącej taką działalność jest dFinance.pl, zapewniająca szybką analizę kredytową, możliwość szybkiego skorzystania z oferty 15 banków oraz konkurencyjne koszty dzięki negocjacji oferty.

Kto może dostać trudny kredyt?

O trudny kredyt ubiegać może się większość klientów posiadających problemy finansowe, w tym osoby z wpisem do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) lub Biura Informacji Gospodarczej, który nie wywodzi się z instytucji kredytowych oraz pożyczkowych. Akceptowalne są wpisy do BIG wynikające z nieopłaconych mandatów, alimentów, lecz wpis do bazy przez bank uniemożliwi kredytowanie klienta. Kolejną grupą potencjalnych klientów są osoby mające problem z Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Najczęstsze problemy to widniejące w BIK zaległości na zobowiązaniach pozabankowych lub ich zbyt duża ilość. Biura pośrednictwa w zakresie usług kredytowych współpracują z bankami, które konsolidują zobowiązania pozabankowe, dzięki czemu klient uzyskuje pomoc w spłacie chwilówek, kredytów.

Problemem jest również niestabilne zatrudnienie (umowy zlecenia, o dzieło, umowy okresowe) bądź wypłata wynagrodzenia „do ręki” klienta. W takich przypadkach niezbędnym staje się pomoc doradcy kredytowego. Skrajnym przypadkiem jest „praca na czarno”, kiedy klient nie może przedstawić dokumentów dochodowych. Tacy klienci również uzyskują pomoc przez kredyty na oświadczenie. Dla biur oferujących trudne kredyty przeszkodą nie są także bieżące zaległości na kredytach pozabankowych, nawet do 60 dni, pod warunkiem, iż dług nie został jeszcze odsprzedany firmie windykacyjnej.

Kategoria trudnych kredytów bankowych obejmuje także obcokrajowców pracujących na terytorium Polski. Osoby z czasowym lub stałym pobytem także uzyskać mogą kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny.

śr. ocena 5 / głosów 7