Tilda – lalka handmade. Co to takiego?

Szmaciana lalka nie jest najnowszym odkryciem. Przeciwnie, takie zabawki towarzyszyły przecież w dzieciństwie nawet naszym babkom. Wykonywanie lalek ze skrawków materiałów było sprawą naturalną w czasach, gdy zabawek produkowanych seryjnie nie sposób było znaleźć. Obecnie to właśnie lalki handmade okazują się najbardziej pożądane, będąc jednocześnie rzadkością.

Lalki typu Tilda nie można kupić w każdym sklepie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że jej twórczyni – Norweżka, Tone Finnanger, zgadza się na dowolne wykorzystywanie jej pomysłu pod warunkiem, że Tilda nigdy nie będzie produkowana na skalę przemysłową. Tym sposobem Tilda zyskała sobie miano prawdziwej perełki, a jej wykonanie wymaga doskonałych zdolności krawieckich i bardzo dużego nakładu pracy.

(Nie) zwykła szmaciana lala

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lalki szmaciane wykonywano już od dawna i to w najróżniejszych wariantach. Moda na takie miękkie, mało realistyczne zabawki odradza się i zanika cyklicznie. Prawie wszystkie dziewczynki z pokolenia lat 80. miały swoją „Zuzię”, w następnej dekadzie królowała Barbie, po czym szmaciana lala znów wróciła do łask.

Obecnie mięciutkie lale do przytulania w różnych rozmiarach znajdziemy w ofercie większości sklepów z zabawkami, najczęściej są to jednak produkty produkowane seryjnie, maszynowo. Tym, co wyróżnia Tildę jest fakt, że jako dzieło handmade, jest niepowtarzalna. Każdy egzemplarz wykonywany jest ręcznie, toteż nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych – zauważa nasza rozmówczyni ze sklepu internetowego Art Paradise.

Jaka jest prawdziwa Tilda?

Pierwsza Tilda wyszła spod igły Tone Finnanger w 1999 roku. Lalka od razu przypadła do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, którzy docenili precyzję wykonania, oryginalność i przyjemne kolory jej ubranek.

O tym, jak wyglądają autorskie Tildy, możemy dowiedzieć się z serii książek ich twórczyni. Historie lalki Tildy okraszone są także praktycznymi poradami dla osób, które chcą je szyć. Jednocześnie publikacje pozwalają zorientować się, co wyróżnia Tildę na tle innych szmacianych zabawek.

Twarz Tildy rzadko jest nakreślona wyraźnie. Jej oczy i usta mogą być zaledwie lekko zarysowane, choć często nie zaznacza się ich wcale. Najbardziej charakterystyczną cechą szmacianej lalki Tildy są jej bardzo długie ręce i nogi, które sprawiają wręcz wrażenie nieproporcjonalnych.

Przytulanka Tilda może być dziewczynką, ale zdecydowanie częściej przedstawia upersonifikowanego… królika bądź anioła. Wiele lalek tego typu posiada bardzo długie uszy lub właśnie maleńkie skrzydła.

Lalka Tilda nie może obejść się bez ubranka. Sukienki, płaszczyki, a w przypadku męskich Tild – spodnie i koszule, wykonywane są z materiałów w przyjemnych, pastelowych kolorach. Dominują delikatne desenie kwiatowe, niekiedy wzory geometryczne, takie jak paski i kropki. Najpiękniejsze Tildy, które doskonale sprawdzą się również w charakterze ozdoby do domu, posiadają stylowe dodatki, w tym kokardy czy upięte przy głowie kwiaty.

śr. ocena 5 / głosów 5