Sprzęt fiskalny – przegląd rozwiązań

Podatnicy oferujący swoje produkty i usługi osobom fizycznym, muszą prowadzić ewidencję swojej działalności za pomocą urządzeń fiskalnych. Dobrze działający sprzęt fiskalny to gwarancja pełnej przejrzystości rachunkowej. Usprawnia codzienną pracę oraz kontrolę prowadzonych transakcji. Rynek urządzeń fiskalnych to obecnie szereg możliwości. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Kasy fiskalne

Sprzęt fiskalny to urządzenia rejestrujące, które służą do prowadzenia zapisu obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży czy usług. Należą do nich m.in. kasy fiskalne. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, w zależności od ich zastosowań i możliwości. Różnią się m.in. wielkością posiadanej bazy tzw. kodów PLU (Price look-up codes), identyfikujących towary lub usługi.

Przenośne kasy fiskalne są to mobilne urządzenia fiskalne z wewnętrznym akumulatorem. Są odporne na niekorzystne warunki otoczenia, jak duża wilgotność powietrza, czy wysokie lub niskie temperatury. Sprawdzają się w mobilnej sprzedaży towarów i usług, warsztatach samochodowych, zakładach kosmetycznych, drobnym handlu, wśród lekarzy, prawników czy organizatorów imprez plenerowych.

Małe kasy fiskalne i kasy średniego zasięgu (tzw. kasy jednostanowiskowe) cenione są za to, że mają możliwość współpracy z innymi urządzeniami, np. z wagą, czytnikiem kodów kreskowych, komputerem. Niewielka ich ilość umożliwia pracę bezprzewodową czy mobilną (zależne jest to od wielkości akumulatora). Małe kasy sprawdzają się w małych punktach usługowych i sklepach (od 500 do 3000 kodów PLU), w których wystarczająca jest jedna kasa lub kilka, ale nie połączonych ze sobą. Kasy średniego zasięgu mają zastosowanie w większych sklepach przemysłowych, spożywczych, mięsnych (od 3000 do 12000 kodów PLU). Są przystosowane do obsługi dużej liczby klientów, dzięki wytrzymałym materiałom oraz szybkim mechanizmom drukowania.

Systemowe kasy fiskalne są o wiele bardziej rozbudowane niż kasy jednostanowiskowe i stosuje się je głównie w sklepach wielkopowierzchniowych (od 20000 do 100000 kodów PLU). Współpracują z wagami, czytnikami kodów kreskowych itp., a także mają możliwość pracy sieciowej z innymi kasami oraz komputerem. Są wyposażone w porty Ethernet, dzięki czemu komunikują się np. z systemem magazynowym.

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne nie są urządzeniami samodzielnymi. Stanowią część systemu sprzedaży, gdzie główną rolę pełni program sprzedażowy. Zbierają i rejestrują informacje o obrocie handlowym. Jak mówi ekspert z firmy KS Biuro z Bolesławca:

Drukarki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane są bardziej zaawansowane operacje, raporty i analizy. Do aptek, sklepów medycznych, ośrodków zdrowia i innych placówek, których część asortymentu podlega refundacji, polecane są odpowiedniki tych urządzeń, posiadające homologację apteczną.

Jak widać, wybór urządzenia fiskalnego zależy przede wszystkim od specyfiki działalności gospodarczej. Aby mieć pewność, co do wyboru, warto skonsultować się z fachowcem.

śr. ocena 5 / głosów 5