Sprzedaż na własną rękę czy skup – jak pozbyć się auta?

Osoby planujące sprzedaż samochodu stają się często przed poważnym dylematem – czy odstawić wysłużone auto do skupu samochodów używanych, czy samodzielnie szukać kupca na pojazd. Sprzedaż samochodu na własną rękę nie jest łatwa ani szybka, warto o tym pamiętać jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek kroków. Co jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem tej decyzji?

Gdy nam zależy na czasie

Choć samodzielnie znalezienie kupca na używany samochód może nie wydawać się sprawą skomplikowaną, życie szybko weryfikuje ten pogląd. Po pierwsze, przed sprzedażą auta tą drogą, należy je odświeżyć, takie czynności jak odkurzanie czy pranie tapicerki wymagają poświęcenia cennego czasu lub pieniędzy – jeśli chcemy je komuś zlecić. Tym bardziej jeśli zdecydujemy się na wymianę jakichś części, wydatki będą jeszcze większe. Kolejnym krokiem jest zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży, które nie zawsze jest bezpłatne. Jeśli zależy nam na dotarciu z informacją o sprzedaży auta do jak najwięcej liczby potencjalnych klientów, do ogłoszenia trzeba będzie dopłacić. Do tego im dłużej ogłoszenie będzie wyświetlane w danym serwisie, tym większy koszt takiej reklamy. A jeszcze, wbrew pozorom, nie jest łatwo opisać uczciwe, a jednocześnie atrakcyjnie sprzedawany samochód, zwłaszcza jeśli ma on jakieś wady. Alternatywą dla zamieszczenia ogłoszenia może być giełda samochodowa, ale tu z kolei jest dużo samochodów na sprzedaż i trudno przebić się ze swoją ofertą do klientów, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy gotowi sprzedawać auta bardzo tanio.

Wymagający klienci

Na polskim rynku samochodowym jest dziś mnóstwo używanych aut, trzeba więc wziąć poprawkę na to, że klienci są bardzo wymagający i z pewnością nie kupią przysłowiowego „kota w worku”. Każdy chciałaby kupić samochód tanio i w jak najlepszym stanie. Trzeba być przygotowanym na szczegółowe pytania dotyczące stanu technicznego pojazdu oraz targowanie się o jego cenę. Powiedzmy wprost, potencjalni klienci potrafią być nieznośni, marudzenie i wygórowane oczekiwania są tu na porządku dziennym. Warto przygotować się na najgorsze w zakresie takich kontaktów, jeśli chcemy sprzedawać samochód na własną rękę.

A może jednak skup?

Tych wszystkich (i wielu innych) problemów można uniknąć oddając auto do skupu samochodów. Dużą zaletą takich punktów jest fakt, że można do nich zaprowadzić samochód będący również w złym stanie technicznym czy auto powypadkowe czy po kolizji. Nie trzeba płacić za ogłoszenia czy usługi pośredników, w pieniądze za transakcję otrzymuje się od ręki. Niektóre skupy samochodów, np. Komis Lux ze Śląska zapewniają również odbiór samochodu z miejsca postoju.

śr. ocena 5 / głosów 5