Sprawdzone sposoby uzdatniania powietrza

Sprężone powietrze napędza różne urządzenia pneumatyczne. Aby jednak sprzęt pracował bezawaryjnie i wydajnie, a jakość sprężonego powietrza była zadowalająca, należy zdecydować się na jego uzdatnianie. W jaki sposób zwiększyć wydajność i poprawić uzyskane efekty? Dowiedz się, czemu przydatne będą osuszacze i filtry powietrza, a także jak właściwie działają, jak są zbudowane i czemu są tak popularne w przemyśle.

Czemu warto stosować osuszacze sprężonego powietrza?

Urządzenia, które wykorzystują do pracy sprężone powietrze najczęściej źle pracują w warunkach, gdzie temperatura i wilgotność są za wysokie, a do tego występują liczne zanieczyszczenia. Dlatego też, uzdatnianie sprężonego powietrza polega na zastosowaniu procesów takich jak: odpylanie, schłodzenie, osuszanie i odolejanie, które ułatwiają pracę i pomagają osiągnąć lepsze jej efekty. Pomocne w tym będą osuszacze sprężonego powietrza, które warto zastosować w urządzeniach nadających się do wydajnego odwilżenia. Warto podkreślić, że tego typu sprzęt (np. marki Ceccato), już w kilka godzin potrafi odciągnąć z powietrza do kilku litrów wody. Trzeba również zaznaczyć, że nawet niewielka ilość wody i pary wodnej w urządzeniach przekłada się na spadek jakości ich pracy oraz przyspiesza proces zużycia. Dlatego też warto regularnie stosować osuszacze sprężonego powietrza i pamiętać, że powietrze jest wystarczająco suche, gdy jego wilgotność wynosi 21% (temp. 27°C i ciśnienie 0,7 MPa). Wśród dostępnych na rynku, najczęściej wykorzystuje się osuszacze adsorpcyjne (wydajność od 168 do 25 800 l/min) i ziębnicze (wydajność od 550 do 70 000 l/min).

W jaki sposób filtr powietrza uzdatnia powietrze?

Kolejnym sposobem na skuteczne uzdatnienie sprężonego powietrza jest zastosowanie filtrów powietrza. Ich głównym zadaniem jest uniemożliwienie przedostania się zanieczyszczeń, przez co sprężarki pracują wydajnie i bezawaryjnie przez wiele lat.

W przeciwnym razie, w sprężarkach bez filtrów powietrza do instalacji przedostaje się osad i tym sposobem niszczy urządzenie pneumatyczne. Ich zaletą jest fakt, że nadają się zarówno do sprężarek śrubowych, jak i kompresorów tłokowych – podkreśla specjalista z firmy Unigoods ze Stargardu.

Wśród dostępnych na rynku filtrów rozróżnia się ich cztery rodzaje: węglowe, pyłowe, sterylne i koalescencyjne. I tak do przechwytywania zanieczyszczeń z powietrza wykorzystuje się filtry pyłowe, z kolei do wychwytywania zapachów stosuje się filtry węglowe. Aby wychwycić z urządzenia mikroorganizmy, należy skorzystać z filtrów sterylnych, a wodę i aerozole oleju – z filtrów koalescencyjnych. Aby filtry powietrza były skuteczne, należy wymieniać je zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5