Sposoby finansowania sprzętu rolniczego

Niskie raty miesięczne, kwartalne lub półroczne i brak wkładu własnego. Oprócz tego wiele innych korzyści wynikających z różnych sposobów finansowania sprzętu rolniczego. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie zalety przynosi pożyczka na zakup maszyn rolniczych, a także w jaki sposób odbywa się finansowanie za pomocą leasingu oraz najmu. Zapraszamy do lektury.

finansowanie-sprzetu-rolniczego

Finansowanie za pomocą pożyczki

Finansowanie zakupu sprzętu rolniczego odbywa się najczęściej za pomocą kredytowania. Wybranie jednej z wielu możliwości dostępnych na rynku może okazać się jednak niełatwym zadaniem, dlatego warto przeanalizować dostępne oferty zarówno pod kątem wysokości oprocentowania i prowizji, długości okresu spłaty kredytu oraz wymaganego zabezpieczenia, jak również innych, dodatkowych opłat. Niektóre opcje umożliwiają dostosowanie terminarza spłat do cyklu produkcyjnego i skorzystanie z karencji w spłacie kredytu. Pożyczka jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla rolników, którzy dopiero zaczynają swoją działalność.

Jakie są największe zalety pożyczki na zakup sprzętu rolniczego oprócz krótszego okresu finansowania? Otóż kupujący:

  • jest właścicielem zakupionego przedmiotu,
  • ma możliwość spłaty pożyczki w dowolnym momencie,
  • może zwiększyć koszty uzyskania przychodu o amortyzację zakupionego przedmiotu,
  • może mieć większą swobodę w dysponowaniu przedmiotem.

Finansowanie za pomocą leasingu oraz najmu

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, jeżeli chodzi o opcję kredytowania, korzystają najczęściej spółki oraz duże gospodarstwa. Wyróżnia się dwie formy leasingu – operacyjny oraz finansowy. Pierwsza pozwala po zakończeniu umowy zakupić przedmiot leasingu po preferencyjnych warunkach lub przedłużyć umowę bez dodatkowych formalności. W leasingu finansowym przedmiot leasingu jest zaliczany do majątku klienta, a w momencie zapłaty ostatniej raty sprzęt rolniczy przechodzi na jego własność.

Dzięki finansowaniu sprzętu rolniczego za pomocą leasingu kupujący:

  • może zmniejszyć podstawę opodatkowania, aby nowy przedmiot nie stanowił majątku firmy,
  • szybko i sprawnie sfinansuje zakup środka trwałego,
  • utrzyma dotychczasowy poziom zdolności kredytowej,
  • otrzymuje zarejestrowany i ubezpieczony pojazd.

W przypadku umowy najmu klient w zamian za płacony czynsz otrzymuje sprzęt rolniczy na wskazany okres. Zarówno wysokość czynszu oraz innych świadczeń, walutę i termin płatności, jak i czas trwania i warunki wypowiedzenia są zawarte w umowie sporządzonej na potrzeby najmu.

Każdy z tych sposobów finansowania jest dostępny w ofercie firmy KAGRO, która jest dealerem maszyn rolniczych z asortymentem skierowanym zarówno do rolników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw rolnych oraz usługowych.

śr. ocena 5 / głosów 4