Rodzaje żarówek specjalistycznych

Każdy z pewnością wie, jak wygląda tradycyjna żarówka – pojedyncze modele mogą różnić się między sobą wielkością szklanej bańki, w której zamknięty jest wolframowy żarnik, oraz średnicą i długością gwintu. Żarówki takie przez wiele lat były obecne we wszystkich domach, obecnie zastąpiły je nowocześniejsze świetlówki oraz diody LED. Żarówki jednak nie zniknęły całkowicie, dalej są powszechnie stosowane, choć nie zawsze do codziennego oświetlania pomieszczeń. Oto kilka rodzajów tak zwanych żarówek specjalistycznych.

żarowki specjalistyczne

Żarówki tablicowe

Pod tym pojęciem kryje się szereg małych żarówek, dostosowanych do pracy w urządzeniach takich jak piekarniki, kuchenki mikrofalowe, lodówki, okapy czy maszyny do szycia. Wszystkie one mają kształt niewielkiego walca, różnią się jednak między sobą różnymi parametrami, np. odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz drgania, czasem również posiadają gwinty odmiennych typów.

Żarówki lotniskowe

Zgodnie ze swą nazwą, są to żarówki – najczęściej halogenowe – wykorzystywane do oświetlania. Ze względu na specyfikę swojej funkcji, muszą być bardzo trwałe, odporne na wstrząsy i drgania powstające podczas startów i lądowań samolotów, a także dawać dużo światła, aby były dobrze widoczne w ciemnościach, przy dużych opadach oraz w mgle. Dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, żarówki tego rodzaju powinny być również pozbawione ryzyka migotania.

Żarówki fotograficzne

Stosowane są do lamp na wyposażeniu profesjonalnych studiów fotograficznych. Podzielić je można na żarówki błyskowe, przeznaczone do oświetlania sceny przy krótkich czasach otwarcia migawki, oraz żarówki światła stałego, służące doświetlaniu kadru lub wykonywania zdjęć przy długich czasach naświetlenia. Ważnym parametrem przy wyborze żarówek fotograficznych światła stałego jest temperatura barwowa – najlepiej by wynosiła ona 5500 stopni Kelwina, gdyż światło tej temperatury jest najbliższe naturalnemu światłu słonecznemu i gwarantuje najlepsze oddanie kolorów fotografowanego obiektu.

Żarówki do akwarium

Oświetlenie akwarium służy nie tylko efektom dekoracyjnym – przede wszystkim dostarcza ono roślinom w nim żyjącym światła niezbędnego do zachodzenia procesu fotosyntezy. Dlatego należy pamiętać, żeby stosowane żarówki posiadały odpowiednie parametry. Najważniejszym z nich jest moc wyrażania w watach – przyjmuje się, że standardowo na jeden litr wody w zbiorniku powinno przypadać 0,5W. W akwariach o większym zagęszczeniu flory można zastosować większy współczynnik – 1W na jeden litr wody. Ponadto należy pamiętać, by żarówka emitowała światło o temperaturze barwowej zbliżonej do temperatury światła dziennego (czyli od 5000 do 6500K), gdyż w takich warunkach proces fotosyntezy przebiega z najwyższą wydajnością.

Szeroki wybór żarówek specjalistycznych znajdziemy w ofercie hurtowni elektrycznej Elmaz.