Rodzaje kluczy nasadowych

Klucze nasadowe są narzędziami ręcznymi, które służą do odkręcania i dokręcania śrub. Zaliczane są do grupy kluczy stałych do śrub sześciokątnych i dwunastokątnych. Czym się charakteryzują? Składają się z trzpienia prostego z uchwytem, pokrętła do nasadek i dopasowanej nasadki, która posiada otwór sześcio- lub dwunastokątny. Poza tym do klucza nasadowego często używa się różnego rodzaju redukcji, zabieraków czy przedłużek.

klucz-nasadowy

Dlaczego klucze nasadowe są tak popularne

Klucze nasadowe, z uwagi na to, że można je dostosować do wykonywanej pracy, są jednymi z najwygodniejszych i zarazem najbardziej precyzyjnych narzędzi przeznaczonych do odkręcania i zakręcania śrub. Ruchome adaptery, przedłużki i przeguby pozwalają na komfortowe ułożenie dłoni i dotarcie nawet do trudno dostępnych elementów. Dzięki kluczom nasadowym można odkręcać i dokręcać nakrętki i śruby pod różnymi kątami. Narzędzia tego rodzaju spotkać można przede wszystkim w różnego rodzaju warsztatach, zakładach przemysłowych czy serwisach. Klucze nasadowe powinny się znaleźć także w każdym domu, przydają się bowiem podczas wykonywania prostych prac naprawczych czy remontowych.

Rozmiary i nasadki

Jakie są rodzaje kluczy nasadowych? Najczęściej klucze tego typu dzieli się z uwagi na ich budowę na grupy zależne od rozmiaru zbieraków. Wymienia się przy tym następujące wielkości: 1/4”, 3/8”, 1/2”, 3/4” i 1. Czasami wyróżnia się też większe klucze nasadowe, które zwane są powszechnie kluczami udarowymi. Innym podziałem jest podział na klucze sześciokątne i dwunastokątne. Ponadto wyróżnia się różne rodzaje nasadek, które są przeznaczone do kluczy nasadowych. Są to nasadki imbusowe długie i krótkie, z gniazdem Torx, a także nasadki do wkrętów z nacięciem prostym i krzyżowym.

Klucze specjalistyczne

Niektóre klucze nasadowe znajdują zastosowanie specjalistyczne. Tak jest między innymi w przypadku klucza dynamometrycznego, który stosowany jest podczas napraw samochodowych do zmiany kół oraz podczas wszelkiego rodzaju prac montażowych. Klucz ampułowy z kolei z końcówkami hex, torx czy imbus (występuje w rozmiarach ½ i ¼ cala) osadzany jest na założonej na pokrętło nasadce. Poza tym dużą popularnością cieszą się klucze trzpieniowe w kształcie litery T. Pozwalają one na łatwe i szybkie odkręcanie i zakręcanie. Nike trzeba przy tym łączyć ich z dodatkowymi uchwytami, nasadkami, przegubami czy przedłużkami. Takie klucze znajdziemy w profesjonalnych sklepach, takich jak na przykład internetowy sklep z narzędziami CTN24. Oczywiście oferują one nie tylko klucze, ale również bogatą ofertę innych narzędzi i akcesoriów, a także doradztwo przy zakupie.

śr. ocena 5 / głosów 5