Rodzaje, cechy i zastosowanie płyt ażurowych oraz pełnych

Płyty pełne sprawdzają się tam, gdzie potrzebujemy jednolitej, trwałej nawierzchni. Jeśli jednak nie jest to konieczne, to warto zdecydować się na płyty ażurowe. Są one rozwiązaniem przyjaznym środowisku, a jednocześnie pozwalają na utwardzenie terenu i chronią nas przed tonięciem w błocie. Co warto wiedzieć na temat płyt pełnych i ażurowych? Przekonaj się, czytając nasz tekst.

plyty-pelne

Płyty ażurowe – wady i zalety

Płyty ażurowe uchodzą za rozwiązanie ekologiczne i przyjazne środowisku. Doskonale sprawdzają się na przykład jako nawierzchnia parkingów. Utwardza się też nimi skarpy oraz teren w miejscach, w których dość często pojawia się błoto. Takie płyty mają wiele zalet – pozwalają między innymi na naturalne odwodnienie terenu i filtrację gruntu – mówiąc prościej, dzięki zastosowaniu takich płyt ziemia może oddychać. Pozwala to uniknąć nam takich problemów jak zalewanie budynku oraz terenów wokół. Taka płyta nie sprawdzi się przy dużych obciążeniach na niestabilnym gruncie. W takiej sytuacji będzie potrzebna podbudowa. Jeśli jednak mamy dość pewny teren, płyty ażurowe można zastosować bezpośrednio na niego. Duży wybór płyt ażurowych oraz kostki brukowej znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Mabud.

Kostka brukowa – wady i zalety

Kiedy potrzebna nam jednolita, trwała i wytrzymała na obciążenia powierzchnia, powinniśmy zastosować jednolitą kostkę brukową lub nawet większe płyty brukowe. Takie rozwiązanie na pewno można uznać za znacznie bardziej eleganckie niż płyty ażurowe. Do wyboru mamy kostki brukowe w różnych kolorach, kształtach i wykończeniach – dopasowanie ich do otoczenia nie będzie więc problemem. Takie rozwiązanie jest droższe niż płyty ażurowe, ale pozostaje też bardziej trwałe i sprawdzi się tam, gdzie odbywa się ruch powierzchniowy. Wadą jest to, że taka kostka całkowicie pokrywa ziemię, więc konieczne jest też budowanie dróg odpływu dla wody. Nie jest to też rozwiązanie ekologiczne. Kostka brukowa jest jednak znacznie bardziej uniwersalna niż płyty ażurowe.

Do różnych zastosowań

Zarówno kostka brukowa, jak i płyty ażurowe to rozwiązania, które mają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej jest po prostu korzystać z nich świadomie i wykorzystywać zgodnie z głównym przeznaczeniem. Najlepiej sprawdzają się nawierzchnie łączone z tych dwóch materiałów – na przykład parking wykonany z płyt ażurowych, a podjazd wyłożony kostką brukową. Możliwości jest wiele – kiedy mamy wątpliwości, o poradę najlepiej jest zapytać fachowca.

śr. ocena 5 / głosów 5