Prepress – co to takiego?

Powielanie tekstów i obrazów na papierze wydaje się nam dziś oczywistością. Obecnie każdego dnia w biurach, ale także domach prywatnych, powstają tysiące kopii papierowych dokumentów. Ogólna dostępność łatwych metod tworzenia identycznych odbitek sprawia, że trudno nam wyobrazić sobie czasy, w których każdy, nawet bardzo obszerny tekst musiał być kopiowany odręcznie.

Druk wczoraj i dziś

Za przełomowe wydarzenie w dziedzinie poligrafii nie bez przyczyny uznaje się opracowanie przez Gutenberga ruchomej czcionki i publikację pierwszego w Europie wydawnictwa dziełowego z wykorzystaniem druku. Biblia Gutenberga, której przygotowanie i wydanie zajęło aż 3 lata (1452-1455), otworzyła nowy rozdział w historii poligrafii.

Obecnie wykonywanie odbitek tekstów, ale także kolorowych grafik, odbywa się we wprost ekspresowym tempie, przy czym uzyskanie kopii o idealnej powtarzalności i doskonałej rozdzielczości oraz nasyceniu barwami nie przysparza najmniejszych trudności. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że uruchomienie maszyny drukarskiej musi być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami – opowiada ekspert z drukarni AA Print.

Na czym polega prepress?

Profesjonalna produkcja poligraficzna, czyli wydrukowanie dowolnych materiałów – czy to książek, kalendarzy, czy ulotek reklamowych – zawsze przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest właśnie prepress, a więc przygotowanie materiałów do drukowania (press), a ostatnim postpress, w którym odbitki poddawane są ostatecznej obróbce.

Zanim w poligrafii zaczęto wykorzystywać technologie komputerowe, przygotowanie materiałów do druku było bardzo skomplikowane i czasochłonne. Odpowiednio przygotowana osoba, czyli zecer, musiała ręcznie przygotować skład, czyli ułożyć sekwencję ołowianych czcionek w taki sposób, by możliwe było dokładne odwzorowanie tekstu.

Współcześnie prepress odbywa się znacznie szybciej i łatwiej, a określany jest fachowo skrótem DTP (desktop publishing). Dzięki wykorzystaniu programów komputerowych możliwe jest też uzyskanie znacznie ciekawszych efektów, w tym bardzo skomplikowanych i wielobarwnych grafik.

Prepress druku materiałów w postaci elektronicznej rozpoczyna się od wprowadzenia do programu komputerowego tekstu i obrazu, które chcemy przenieść na nośnik papierowy. Następnie tekst poddawany jest korekcie, a grafika – obróbce. Dopiero w następnym kroku przystępujemy do czynności, które mają zasadniczy wpływ na przebieg produkcji odbitek.

Poszczególne elementy publikacji trzeba ułożyć w odpowiedniej kolejności, a dodatkowo nanieść na projekt informacje niezbędne dla drukarni. Powinny więc znaleźć się tu dane na temat wielkości formatu, marginesów i spadu. Opracowane w ten sposób dane należy zapisać w formacie PDF lub pliku postscriptowym.

śr. ocena 5 / głosów 5