Podstawowe zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów  

Księga przychodów i rozchodów tzw. KPiR to ewidencja podatkowa, do której prowadzenia zobowiązane są m.in. osoby mające jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie. Co konkretnie się w niej znajduje oraz jak wygląda tego typu dokument? Dowiedz się więcej o tym, jak prowadzić KPiR rzetelnie oraz bez błędów, a także, dlaczego warto zlecić tę usługę księgowej.

Co powinna zawierać księga przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów to ewidencja podatkowa, która zawiera wszystkie przychody firmy oraz ponoszone w niej wydatki. Z KPiR można dowiedzieć się o poczynionej sprzedaży, a także kosztach umożliwiających uzyskanie przychodu. Dzięki księdze można także uzyskać informacje, ile konkretnie wynoszą zobowiązania podatnika względem Urzędu Skarbowego. Warto podkreślić, że księga ma określony wygląd oraz zasady dokumentowania. Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów zostały zapisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku (ostatnie poprawki były wprowadzane w 2016 r.). Można się z niego dowiedzieć, że KPiR może być prowadzona zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Co warto podkreślić, to prowadząc nowoczesną wersję księgi, nie trzeba jej drukować, należy jednak przechowywać dane w sposób bezpieczny oraz umożliwiać bezwzględny dostęp do nich np. w razie ewentualnej kontroli z urzędów. Bez względu na formę, budowa KPiR została określona we wzorze nr 1 rozporządzenia MF. Określone wartości umieszcza się w 17 kolumnach, które mają konkretną kolejność. Po uzupełnieniu wszystkich danych, należy podsumować każdy miesiąc. Tym sposobem możliwe jest m.in. obliczenie zaliczki na podatek dochodowy, a także sprawdzenie, jak prosperuje firma.

O czym należy pamiętać podczas prowadzenia KPiR?

Należy podkreślić, że księgę przychodów i rozchodów trzeba prowadzić rzetelnie i niewadliwie, dlatego też przedsiębiorcy bardzo często korzystają z pomocy księgowych. Aby KPiR prowadzić zgodnie z rozporządzeniem, należy robić to według wzoru oraz w taki sposób, by dokument odzwierciedlał stan faktyczny – podkreśla specjalista z Biura Rachunkowego Proste Podatki z Lublina.

Za właściwie prowadzoną księgę uznaje się taką, w której błędy nie przekraczają 0,5% przychodu wskazanego za dany rok podatkowy. Ponadto, należy pamiętać, że księga przychodów i rozchodów powinna być przechowywana w miejscu wykonywania działalności bądź w miejscu wskazanym jako siedziba firmy.

śr. ocena 5 / głosów 5