Podstawowe wyposażenie zakładów wulkanizacyjnych

Choć z dawnych czasów serwis wulkanizacyjny kojarzy się głównie z wymianą i naprawą opon na starych prasach metodą na gorąco , to obecnie nowoczesne warsztaty zaopatrzone muszą być w nowoczesny sprzęt . Do usług takich warsztatów oprócz napraw opon należy m.in. wyważanie kół , naprawa felg, programowanie czujników jak również często serwis klimatyzacji i podstawowe usługi mechaniki pojazdowej . Aby móc podjąć się tego typu zadań, należy zainwestować w odpowiednie wyposażenie. Z jakich sprzętów oraz urządzeń korzysta profesjonalny serwis ogómienia? Szczegóły poniżej.

Sztuka wyboru sprzętu wulkanizacyjnego

Planując otwarcie serwisu ogumienia musimy się zastanowić czy będziemy obsługiwali tylko samochody osobowe i dostawcze, czy też może pojazdy ciężarowe, autobusy , rolnicze czy przemysłowe. Sprzęt do obsługi tych drugich znacznie się różni , ale my skupimy się na urządzeniach do serwisu kół i pojazdów osobowo i dostawczych.  Kluczowym sprzętem jest montażownica do opon , której dobór jest bardzo ważny. Z naszego doświadczenia – mówi specjalista z firmy WULCAR – polecamy zainwestowanie w montażownicę  automatyczną , gdzie cała kolumna jest pneumatycznie odchylana i blokowana oraz jest możliwość dokupienia do niej przystawki do opon niskoprofilowych i typu Run-Flat, która pozwoli na bezpieczną pracę z Alu felgami. Oczywiście bardzo ważne jest zakup urządzenia o odpowiednich parametrach rozstawu szczęk, sile zbijaka i z wyposażeniem dodatkowym. Cały asortyment montażownic do opon znajdziecie w naszym sklepie   Drugim podstawowym urządzeniem jest wyważarka i w tym wypadku na rynku znajduje się bardzo dużo urządzeń – wyważarki  automatyczne, półautomatyczne, z monitorem , laserem itd.  Wybór uzależniony jest w znacznej mierze od zasobów finansowych, jeżeli środki są ograniczone można zacząć od wyważarki  automatycznej która jest nie wiele droższa od półautomatu ale wprowadzanie danych szczególnie przy felgach  aluminiowych jest szybsze i bardziej precyzyjne. Monitor , dodatkowe sonary , uchwyt pneumatyczny, czujnik laserowy to elementy które ułatwiają pracę oraz dodatkowo robią wrażenie na klientach. Z dobraniem odpowiedniej wyważarki pomogą pracownicy firmy WULCAR a pełen asortyment wyważarek znajduje się w ich sklepie.

Oczywiście sprężone powietrze to podstawa , a do tego musimy dobrać odpowiedni kompresor i osprzęt pneumatyczny. Przy jego wyborze podstawowym parametrem jest wydajność pompy, źle dobrana spowoduje problemy np przy zbijaniu opon na montażownicy czy też odkręcaniu kół kluczem pneumatyczny. Ilość stanowisk , rodzaj urządzeń pneumatycznych rzutuje na zapotrzebowanie powietrza które należy odpowiednio przygotować odwodnić i na smarować. Sprężarki śrubowe , tłokowe oraz całą pneumatykę znajdziecie w sklepie. Dobór odpowiedniego podnośnika też jest niezmiernie ważny, ale uzależniony głównie od tego czy chcemy tylko wymieniać i naprawiać ogumienie, czy w przyszłości zaczniemy  mechanikę pojazdową. Dla serwisów oponiarskich podstawą są podnośniki  poduszkowe i płytowe które podnoszą na wysokość do 0,5m idealnie do wymiany kół i klocków samochodowych, jeżeli chcemy wymieniać dodatkowo olej idealny jest podnośnik dwukolumnowy , do diagnostyki czy geometrii występują podnośniki czterokolumnowe lub nożycowe diagnostyczne. Warto rozważyć zakup prostowarki do felg , a programator TPMS dopełni kompleksowość naszych usług.  Nie jest to prosty wybór dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami . Zakup wszystkich wymienionych urządzeń wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu  tysięcy złotych. Warto mieć to na uwadze i nie silić się na oszczędność – klasa sprzętu odbije się na jakości usług, a co za tym idzie także na zysku. Z tego względu warto kupić sprzęt droższy, lecz sprawdzony.

Inne wyposażenie warsztatów wulkanizacyjnych

Do tych podstawowych urządzeń musimy dokupić odpowiednie akcesoria tak zwany pakiet startowy wulkanizatora. Do wyważania kół podstawa to ciężarki nabijane, do felg stalowych i aluminiowych, ciężarki naklejane, szczepce do ciężarków, skrobak do ciężarków. Do naprawiania oprócz łatek do opon i dętek , potrzebne są wkłady naprawcze , rolki , skrobaki , odpowiednia szlifierka do szorstkowania , rozpierak do opon itd.  Specjalna pasta lub maść montażowa pozwala w bezpieczny sposób osadzić oponę na feldze i zabezpiecza ją przed   uszkodzeniem przy montażu ,a worki do opon ochronią  auto klienta przed zabrudzeniami. Warto zaopatrzyć się w różne zawory do felg głownie bezdętkowych o różnej średnicy osadzenia, przeznaczeniu czy też zawory z nakładka chromowaną do felg alu. To są podstawowe  akcesoria wulkanizatora ale profesjonalny serwis nie obędzie się bez odpowiednich narządzi ręcznych , pokręteł czy też np klucza dynamometrycznego ze świadectwem kalibracji , warto je trzymać w skrzynce warsztatowej. Odpowiedniej mocy klucze pneumatyczne udarowe, nasadki,  przewody spiralne lub zwijadła , pistolety do pompowania musimy mieć od samego początku.

Dobry sprzęt równa się dobry warsztat

Całkowita suma wydatków poniesionych na skompletowanie wyposażenia wulkanizacyjnego jest naprawdę imponująca. To jeszcze jeden z powodów, aby sprzęt dobierać z rozwagą. Na szczęście, właściciele warsztatów i osoby planujące taki biznes mogą wybierać wśród szerokiej gamy urządzeń. Ciekawe oferty są też dostępne w internecie – przykładem służy asortyment firmy Wulcar. Doświadczeni sprzedawcy zaproponują rozwiązania dopasowane do oczekiwań, zgodne z usługami świadczonymi przez daną placówkę. Bo dobry sprzęt to dobry warsztat.

śr. ocena 5 / głosów 5