Podstawowe rodzaje śrub

Ze względu na to, że śruby są najpopularniejszymi łącznikami gwintowanymi, ich rodzajów, zależnych od zastosowania, jest bardzo dużo. Różnią się między sobą długością, budową średnicy, kształtem łba i trzpienia, wykonaniem, wykończeniem powierzchni czy zastosowanym do ich produkcji materiałem. Postanowiliśmy zebrać informacje na temat podstawowych rodzajów śrub i przedstawić je w jednym artykule – zapraszamy do lektury.

Montaż elementów konstrukcyjnych – bez śruby ani rusz

Aby zapewnić trwały montaż konstrukcji lub instalacji, należy wykorzystać śruby, których funkcją jest łączenie części, materiałów oraz przedmiotów. Nie da się w jednym zdaniu przedstawić ogromnego zróżnicowania ich konstrukcji – wynika ono ze specjalistycznego zastosowania. Najprostszy podział wyróżnia modele calowe, których średnice podaje się w calach, oraz metryczne, oznaczane jako Mn, gdzie n to średnica gwintu w milimetrach. Istotną kwestią w podziale śrub jest również ich wytrzymałość, podawana w klasach.

Wybierając konkretny asortyment, trzeba kierować się także innymi cechami, które są właściwe dla danej śruby. Przykładowo – śruba z łbem sześciokątnym (np. zmniejszonym lub powiększonym) może mieć gwint na część długości trzpienia lub na jego całość, z normą DIN 601, DIN 931 lub ISO 4014.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu śrub?

Przyjrzyjmy się podstawowym rodzajom śrub. Różnią się one przede wszystkim kształtem oraz wielkością (ponadto rodzajem stali czy sposobem obróbki, stąd ich wielowariantowość). Samych łbów jest kilka rodzajów, wśród nich:

  • sześciokątne,
  • stożkowe,
  • walcowe,
  • wypukłe,
  • młoteczkowe,
  • grzybkowe,
  • radełkowane,
  • oczkowe,
  • skrzydełkowe

Możliwe są także różne warianty trzpienia – od równego średnicy gwintu, przez zbliżonego do niej, po pasowanego – oraz gniazda, które może być sześciokątne, z rowkiem do wkrętaka lub z wgłębieniem krzyżowym. Spotyka się śruby z gwintem na całej długości lub tylko na jej części, a także z dodatkowymi elementami, takimi jak: nosek, wieniec, podsadzenie czy odsadzenie.

Podczas zakupu śrub warto zwrócić uwagę, czy są one wyprodukowane zgodnie z normami DIN, ISO oraz PN. Dodatkowe certyfikaty jakości będą potwierdzeniem, że śruby są stabilne i zapewnią trwałość i bezpieczeństwo łączonych elementów konstrukcji – podkreśla ekspert ze sklepu internetowego Śruby24.pl, producenta śrub i prętów gwintowanych, który kompleksowo zaopatruje w wyroby śrubowe przedsiębiorstwa, firmy produkcyjne, sklepy hurtowe, branżę rolniczą oraz klientów indywidualnych.

śr. ocena 5 / głosów 4