Pierwszy rejs jachtem – jak się do niego przygotować?

Niezależnie od tego, czy pływamy po morzu czy wodach śródlądowych – rejs jachtem jest ogromną przygodą. Szczególnie dla osób, które wybierają się na taką wyprawę po raz pierwszy. Wiele z nich żywi dość silne obawy co do przebiegu rejs. Obawy te są całkiem uzasadnione, bowiem nigdy nie można przewidzieć okoliczności, w jakich przyjdzie nam pływać. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się do rejsu.

rejs-jachtem

W co należy się spakować na rejs?

Przygotowania do rejsu zaczynamy od skompletowania sprzętu. Do tej kwestii przejdziemy później, najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: w co powinniśmy się spakować? Doświadczeni żeglarze nie mają wątpliwości – najlepszym wyborem będzie worek żeglarski, ewentualnie duża torba podróżnicza bądź plecak bez stelażu. Powinniśmy za to unikać walizek oraz plecaków z metalowym stelażem. Dlaczego?

Ponieważ miękki worek lub torbę można łatwo zwinąć i ulokować w jakimś ciasnym zakamarku, gdzie nie będzie przeszkadzać – wyjaśnia przedstawiciel firmy Eco Marine –  Tego samego nie zrobimy z walizką. Na jachtach nie mamy do dyspozycji zbyt dużo miejsca, dlatego warto je oszczędzać.

Co spakować?

Skoro wiemy już w co się pakujemy, przechodzimy do listy rzeczy, które będą nam potrzebne, a więc:

  • Śpiwór – w zależności od tego, gdzie płyniemy. Na polskich wodach przydaje się przez cały rok.
  • Sztormiak – czyli komplet złożony z nieprzemakalnej kurtki i spodni typu ogrodniczki. Zapewnia dobrą ochronę przed wodą oraz niską temperaturą. Kurtka powinna być dość luźna, żeby zmieściły się pod nią co najmniej dwie grube warstwy ubrań.
  • Kalosze – zabezpieczają stopy przed zimną wodą oraz zapewniają stabilność na śliskim pokładzie. Dobrze jest wybrać kalosze o jeden numer za duże, by zmieściły się w nich stopy ubrane w grube skarpety, i dość wysokie, by wchodziły w nogawkę sztormiaka w każdej pozycji – na stojąco, na siedzącą, na klęczkach.
  • Lekarstwa i niezbędne dokumenty – jeśli zażywamy stale jakieś lekarstwa, powinniśmy zabrać ich stosowny zapas na czas trwania rejsu. Na wszelki wypadek dobrze jest wziąć dawki na dodatkowe 2-3 dni. Lekarstwa trzymamy w wodoodpornych pojemnikach.
  • Ubrania – w czasie rejsu nie trudno się zmoczyć, dlatego powinniśmy mieć kilka kompletów ubrań, w które możemy się w razie potrzeby przebrać. Ubrania dobieramy tak, by móc w razie potrzeby ubrać się na tzw. cebulkę, czyli założyć kilka warstw. Przydać się może również strój kąpielowy.
  • Ręczniki, klapki i kosmetyczka – zaleca się kosmetyczki zapinane na suwak i kosmetyki w płynie.
  • Akcesoria ochronne – ciemne okulary, czapka z daszkiem i dobrym krem z filtrem UV zabezpieczą nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Fale bardzo intensywnie odbijają światło.
  • Sznureczki do okularów, telefonu – to bardzo przydatne akcesoria, które uchronią nasze okulary, telefon i inne cenne sprzęty przed wypadnięciem za burtę.

Jak wygląda rejs?

Przed wypłynięciem w rejs każdy początkujący żeglarz powinien przejść przeszkolenie z zakresu prostych prac na pokładzie. Uczestnicy rejsu są zobowiązani do przestrzegania pewnych reguł, m.in. wykonywania poleceń kapitana oraz pilnowania swojej wachty.

śr. ocena 5 / głosów 6