Pianka neoprenowa na surfing i kitesurfing. Rola i znaczenie

Nie zawsze temperatura wody jest wysoka. Jednak dzięki piance neoprenowej kitesurferzy i surferzy mogą wejść do oceanu czy morza w zasadzie w niemal każdych warunkach. Pianka to nic innego jak kombinezon wykonany z neoprenu, a więc rodzaju syntetycznej gumy, która dobrze izoluje ciepło, a przy tym jest rozciągliwa i bardzo wytrzymała. Dlatego idealnie nadaje się do uprawiania różnych sportów.

Do czego służy pianka neoprenowa?

Obecnie z pianki neoprenowej korzystają nie tylko surferzy i kitesurferzy, ale i pływacy czy nurkowie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że na rynku spotkać się można z różnymi piankami, które są dedykowane do konkretnych sportów.  Najważniejsze jest jednak to, aby była ona dobrze dopasowana do ciała. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed zimnem, ale pianka zabezpiecza ponadto przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma pianek uniwersalnych, które sprawdzą się o każdej porze roku i w każdym miejscu na ziemi. W praktyce, im grubsza warstwa neoprenowa, tym kombinezon jest oczywiście cieplejszy. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto w takiej sytuacji zapytać sprzedawcy – obsługa takich sklepów, jak na przykład sklep internetowy Freakshop zawsze służy pomocą.

Co wziąć pod uwagę, wybierając grubość pianki?

Grubość pianki neoprenowej podawana jest w milimetrach. Często spotkać się można z dwoma liczbami, gdyż pianka składa się z kilku połączonych ze sobą kawałków neoprenu, które mogą mieć różną grubość. To popularne zjawisko w przypadku pianek cieplejszych. Grubsza warstwa znajduje się na tułowiu, a cieńsza na miejscach bardziej mobilnych np. rękach i nogach. Wybierając grubość kombinezonu warto wziąć pod uwagę miejsce uprawiania sportu i porę roku oraz długość planowanych sesji w wodzie. Poza tym każdy ma swoją, własną odporność na zimno i chłód.

Rodzaje szwów w piankach neoprenowych

W piankach neoprenowych newralgicznymi miejscami są szwy, przez które woda może dostać się do środka. Z drugiej strony bez nich, kombinezon nie byłby tak dobrze dopasowany do ciała. Wyróżnia się jednak kilka typów szwów. Dobrze, aby były one dodatkowo wzmocnione i uszczelnione, zwłaszcza podczas pływania w zimnej wodzie. Najlepszy efekt dają szwy klejone płynną gumą liquid seals. Pianki neoprenowej nie powinno się kupować bez przymierzania. Musi być ona bowiem naprawdę dobrze dopasowana do ciała. Za duży model nie spełni swojej funkcji i będzie w nim po prostu zimno. Okazuje się też, że spore znaczenie ma kolorystyka. Osobę w ciemnym kombinezonie trudno jest wypatrzeć na wodzie, co jest istotne podczas akcji ratunkowych i innych niebezpiecznych sytuacji.

śr. ocena 5 / głosów 5