Oświetlenie zewnętrzne LED – przykłady rozwiązań

Od pewnego czasu widać coraz wyraźniejszy wzrost zainteresowania technologią LED. Nic w tym dziwnego, bowiem lampy tego typu posiadają bardzo wiele zalet: są trwałe, bardzo żywotne, bezpieczne i przede wszystkim – energooszczędnie. Również ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne – znajdziemy wśród nich m.in. rozwiązania przeznaczone do użytku zewnętrznego.

lampy-led

Lampy uliczne

Zestawienie zaczynamy od najpowszechniej stosowanych lamp zewnętrznych – czyli ulicznych. Oprawy ulicznych lamp LED charakteryzują się bardzo nowoczesnym designem, połączeniem smukłych kształtów i ciekawych linii. Uliczne lampy LED wykonywane są z aluminium anodowanego lub jego stopów, co daje urządzeniu bardzo wysoką odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, przede wszystkim opady deszczu oraz promieniowanie słoneczne. Aluminium jest ponadto bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Układ optyczny wykonywany jest ze szkła hartowanego, które zabezpiecza źródło światła przed uszkodzeniami. Lampy uliczne LED to typowo wysokie lampy, znajdujące zastosowanie przy oświetlania ulic, a także chodników, pasaży, parkingów, posesji czy terenów przemysłowych

Więcej informacji na temat ulicznych lamp LED znajdziemy na stronie firmy ECO NEW – dystrybutora urządzeń takich marek jak MILOO Lighting i MAX LED Lighting Technologies.

Lampy parkowe

Wybór produktów z kategorii lamp parkowych jest dużo szerszy, niż w przypadku lamp ulicznych, znajdziemy wśród nich rozwiązania służące nie tylko doświetlaniu przestrzeni po zmroku, ale przede wszystkim dekoracji. Zamiast wysokich lamp, w których źródło światła umieszczone jest kilka metrów nad ziemią, dominują w tej kategorii tzw. słupki, czyli niskie, proste lampy, wykorzystywane między innymi do oświetlenia parkowych ścieżek. Innym rozwiązaniem są reflektory, które stosuje się do punktowego oświetlania określonych miejsc w celu ich wyeksponowania po zapadnięciu zmroku. Urządzenia te często montuje się po prostu poprzez wbicie ich w ziemię. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym poprawić estetykę miejsca, są różnego rodzaju świecące modele, np. kamienie bądź doniczki. Wykonywane są one z częściowo transparentnych form, w których umieszczono lampę. Forma zabezpiecza źródło światła przed wilgocią. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim świecąc donice, które skutecznie eksponują posadzone w nich rośliny. Tego rodzaju dekoracyjne oświetlenie sprawdzi się nie tylko w parku, ale również przydomowym ogródku.

śr. ocena 5 / głosów 5